Blog geri dön

Sezaryen Doğum Hangi Durumlarda Yapılır?

Sezaryen doğum, çeşitli sağlık sorunları nedeniyle zorunlu olarak yapılabildiği gibi anne adayının tercihi doğrultusunda da yapılabilir. Sezaryen doğum gerektiren bazı etmenler şu şekilde sıralanabilmektedir:

  • Normal doğum için risk teşkil eden bir sağlık sorunu mevcutsa sezaryen doğum yapılabilir. Bu sağlık sorunları arasında bebeğin anne karnındaki pozisyonu, pelvis yapısı ile ilgili problemler, doğum sırasında ilerlemenin durması ve rahim ağzının yeterince açılmaması gibi sorunlar yer almaktadır. Aynı şekilde plasentanın doğuma engel olması, anne adayında normal doğum sırasında bebeğe bulaşabilecek bir hastalık olması gibi etmenler de sezaryen doğum gerektirebilir.
  • Bebek normalden daha iriyse.
  • Çoğul gebelikler durumunda (ikiz gebelik, üçüz gebelik).
  • Bebeğin gelişimi ve genel sağlığı ile alakalı riskli bir durum söz konusu ise de sezaryen doğum gerekli olabilir.

Sezaryen doğum bu gibi durumlarda yapılabilmektedir.

Sezaryen Doğum Sonrası Tekrar Gebe Kalınır Mı?

Geçmişte yapılmış olan sezaryen doğum, bireyin doğurganlığına zarar vermez ve dolayısıyla da gebe kalmasına engel olmaz. Bu yüzden sezaryen doğum yapmış olan bireyler gelecekte yeniden hamile kalabilir ve doğum yapabilirler.

Sezaryen Doğum Sonrası Normal Doğum Tehlikeli Mi?

Sezaryen doğum sonrası normal doğum, bazı durumlarda anne adayının sağlığı için tehlikeli olabilir. Bununla birlikte günümüzde, eğer sezaryen sonrası anne adayı ideal bir şekilde iyileşmesini tamamlamışsa ve genel sağlık durumu uygunsa sezaryen sonrası normal doğum mümkün olabilmektedir. SSVD (sezaryen sonrası vajinal doğum) olarak da bilinen bu uygulama öncesinde bireyin bir kadın doğum doktoru ile görüşmesi ve gerek görülmüşse bir riskli gebelik takibi programına katılması tavsiye edilmektedir.

İstanbul Sezaryen Doğum Fiyatları

İstanbul sezaryen doğum fiyatları, operasyonun detaylarına ve benzer etmenlere göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

Blog geri dön
Doktora Sorun!
Call Now Button