İstanbul Çikolata Kisti Tedavisi

  Dişi üreme sisteminde ortaya çıkabilecek oluşumlarım en yaygınlarından biri de çikolata kistleridir. Rahim duvarının, rahim dışında varlık göstermesi sonucu oluşan bu kistler, kadınların gündelik yaşamını zorlaştıran pek çok şikâyete sebep olurlar. Bu şikayetlerin arasında adet düzensizliği, adet kanamalarının normalden daha ağır olması ve gebe kalmakta güçlük gibi sorunlar yer almaktadır. Teşhis edildikleri takdirde, tedavi çalışmalarının gecikmemesi kadınların sağlıklı ve işlevsel bir gündelik yaşama sahip olabilmeleri için çok önemlidir.

  Çikolata kisti tedavisi genelde cerrahi operasyonlar eşliğinde yapılmaktadır. Bu operasyonlar genel olarak çikolata kisti ameliyatı olarak bilinirler. Kapalı cerrahi tekniklerle gerçekleştirilen çikolata kisti ameliyatları, bilindiği kadarıyla çikolata kistlerinin en avantajlı tedavi yoludur. Yazımızın devamında ‘’Çikolata kistleri kimlerde görülür?’’, ‘’Çikolata kisti tedavisi ne kadar sürer?’’, ‘’Çikolata kisti ameliyatı nasıl yapılır?’’, ‘’Çikolata kisti ameliyatı sonrası iyileşme süreci nasıldır?’’ gibi pek çok merak edilen soruya yanıt vereceğiz. İstanbul çikolata kisti tedavisi hakkında merak ettikleriniz için bize ulaşabilir; detaylı bir görüşme için Dr. Mustafa Behram gibi alanında uzman bir hekimden randevu alabilirsiniz.

  Endometriozis Nedir?

  Endometriozis, rahimle alakalı ciddi bir kadın hastalığıdır. Normal şartlarda rahim içerisinde yer alması gereken endometrium tabakasının rahim dışında varlık göstermesiyle meydana gelmektedir. Bu tabaka zaman içerisinde kistleşebilmekte, endometrioma veya çikolata kisti olarak bilinen oluşumlara dönüşebilmektedir.

  Çikolata Kisti Nedir? Endometrioma Ne Demek?

  Çikolata kistleri, rahim çevresinde oluşan oldukça zararlı kistlerdir. Bu kistler genelde endometriozis hastalığının bir sonucu olarak ortaya çıkarlar. İçlerinde barındırdıkları sıvının kıvamı ve rengi sebebiyle halk arasında çikolata kisti olarak bilinirler. Tıp dilinde ise yaygın olarak endometrioma şeklinde isimlendirilirler. Çikolata kistleri, adet döngüsü ve doğurganlıkla ilgili pek çok süreçte sorunlara yol açabilir.

  Çikolata Kisti Neden Olur?

  Çikolata kistleri, daha önce de bahsettiğimiz gibi endometriozis hastalığı sebebiyle meydana gelirler. Endometriozis hastalığına yol açan sebepler arasında ise genetik faktörler, hormon dengesizliği ve rahmin yapısı ile ilgili anormallikler yer almaktadır. Normalde rahimden vücut dışına doğru çıkması gereken adet kanı ve adet kanına eşlik eden rahim dokuları; bahsettiğimiz sebeplerden tam olarak atılamayabilir. Böylece çikolata kistleri meydana gelebilir.

  Çikolata Kisti Belirtileri Nelerdir?

  Çikolata kisti belirtileri arasında şunlar yer alabilir:

  • Adet düzensizliği.
  • Normalden daha ağrılı adet kanamaları.
  • Adet sırasındaki kanamanın miktarında artış.
  • Gebe kalmakta zorluk.
  • İlişki sırasında ağrı.
  • Karında şişlik.
  • Sindirim ve boşaltım sistemi sorunları.

  Çikolata kistleri, belirti verdikleri takdirde bu tarz şikâyetlere yol açabilirler.

  Çikolata Kisti Kimlerde Görülür?

  Çikolata kistleri her kadında görülebilmektedir. Endometriozis olan kadınlarda çikolata kisti görülme olasılığı daha fazladır. Kısaca ifade etmek gerekirse çikolata kisti olan her kadın aynı zamanda endometriozis hastasıdır. Ancak her endometriozis hastasında çikolata kisti gibi oluşumlar gözlemlenmeyebilir.

  Çikolata Kisti Tedavi Edilmezse Ne Olur?

  Çikolata kistlerinin yol açtığı olumsuz durumlar, kistler tedavi edilmedikçe bireyin hayatını etkilemeye devam ederler. Bu olumsuz durumların başında adet düzensizliği ve kısırlık gibi problemler gelmektedir. Çikolata kistleri, gebeliğin gerçekleşmesini zorlaştırabilir veya gebelik gerçekleşse bile hamileliğin gidişatı için risk oluşturabilirler. Bu yüzden gebelik planı olan kadınlara, öncesinde rutin bir jinekoloji muayenesinden geçmeleri önerilmektedir.

  Çikolata Kisti Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Çikolata kistleri yalnızca cerrahi müdahaleler yardımı ile tedavi edilebilirler. Bunun en önemli sebebi, çoktan kistleşmiş olan yapılara, ilaçla müdahale edilemeyecek olmasıdır. Çikolata kisti ameliyatınınsa iki türü bulunmaktadır. Bunlardan ilki açık çikolata kisti ameliyatı diğeri ise kapalı çikolata kisti ameliyatıdır. Kapalı çikolata kisti ameliyatının bir diğer ismi ise laparoskopik çikolata kisti ameliyatıdır.

  Çikolata Kisti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Çikolata kisti ameliyatları, genel anestezi altında gerçekleşen operasyonlardır. Daha önce de bahsettiğimiz gibi bu ameliyatın iki farklı yapılma şekli vardır. İlkinde açık cerrahi teknikler kullanılır. Diğerinde ise kapalı cerrahi teknikler kullanılır. Açık çikolata kisti ameliyatı, anestezinin ardından, karın bölgesine atılan görece uzun ve derin cerrahi kesilerle yapılır. Bu kesiler yardımı ile rahme ulaşılır, kist alınır ve dokular temizlenmiş olur. Daha sonra ise cerrahi kesi dikilir. Kapalı çikolata kisti ameliyatında ise laparoskopi isimli özel bir yöntem tercih edilir. Laparoskopi ameliyatlarında, açık ameliyat tekniklerinin aksine çok daha küçük kesiler kullanılır. Hatta bu kesilerin boyutu çoğu zaman 1 santimetreyi bile bulmayabilir. Bu mini kesiler yolu ile hastanın vücuduna laparoskopi kamerası gönderilir. Doktor bu kameradan gelen görüntüyü inceleyerek çikolata kistini tespit eder. Daha sonra ise kisti alarak ameliyatı sonlandırır. Çikolata kisti ameliyatı, ameliyatın kapsamına ve türüne göre 1 ila 3 saat kadar sürebilir.

  Çikolata Kisti Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

  Hastalar, çikolata kisti ameliyatının ardından bir dinlenme odasına alınırlar. Bu odada bir gün boyunca kalmaları gerekir. Daha sonra ise taburcu edilirler. Doktor önerisine göre birkaç hafta içerisinde gündelik yaşamlarına dönebilirler. Ancak tam iyileşme sağlanana kadar ağır sporlar yapmamalı, ağırlık kaldırmamalı ve vücut hijyenlerine dikkat etmelidirler. Böylece iyileşme süreci daha rahat geçecektir. Doktorunuz çikolata kisti ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler hakkında daha detaylı bilgilendirmeler yapacaktır.

  İstanbul Çikolata Kisti Tedavisi Fiyatları 2024

  İstanbul çikolata kisti ameliyatı fiyatları, ameliyatın türüne göre kişiden kişiye değişebilir. İstanbul çikolata kisti tedavisi fiyatları hakkında bilgi almak için bizi arayabilir; detaylı bir görüşme için Dr. Mustafa Behram gibi alanında uzman bir hekimden randevu alabilirsiniz.

  Doktora Sorun!
  Call Now Button