İstanbul Dış Gebelik Tedavisi

  Gebelik, baba adayının spermlerinin anne adayının yumurta hücresini döllemesi ile başlamaktadır. Bu önemli olay fallop tüplerinde meydana gelmektedir. Döllenme gerçekleştikten sonra zigot, belli bir sürenin ardından fallop tüplerini terk eder ve rahme yerleşir. Salgıladığı hormonlar yardımı ile rahmi, gelişimine elverecek ölçüde değiştirir. Böylece anne adayının kan damarları ile bağlantılar oluşur ve bu damarlardan aldığı kaynaklar sayesinde hızla gelişmeye başlar.

  Ancak bahsettiğimiz ideal ve sağlıklı gebelik, bazı durumlarda mümkün olamayabilmektedir. Fallop tüplerinde döllenen yumurta, rahme yerleşmek yerine olduğu yerde gelişmeye başlayabilmektedir. Dış gebelik  İstanbul olarak isimlendirilen bu anormal durum, anne adayının sağlığı açısından çok tehlikelidir. Ayrıca dış gebeliğin doğumla sonuçlanması imkânsızdır. Yazımızın devamında ‘’Dış gebelik tedavisi nasıl yapılır?’’, ‘’Dış gebelik tedavi edilmezse ne olur?’’, ‘’Dış gebelik ne kadar tehlikeli?’’ ve ‘’Dış gebelik kısırlığa yol açar mı?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. İstanbul dış gebelik tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir; detaylı bir görüşme için Dr. Mustafa Behram gibi alanında uzman bir hekimden randevu alabilirsiniz.

  Dış Gebelik Nedir?

  Dış gebelik İstanbul, kadınlar için oldukça tehlikeli olan bir durumdur. Dış gebelikte, döllenen yumurta rahme inemez ve tüplerde gelişmeye başlar. Gerek büyümesi gerekse de salgıladığı hormonlar ile çevresine zarar vermeye başlar. Eğer erkenden müdahale edilmezse yumurtalıklar gibi sağlık ve doğurganlık açısından çok önemli organlar zarar görebilir. Bu yüzden dış gebelik şüphesi olan bireyler, vakit kaybetmeksizin bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanıyla görüşmelidirler.

  Dış Gebelik Nedenleri Nelerdir? Dış gebelik Neden Olur?

  Dış gebelik nedenleri arasında şunlar yer alabilir:

  • Çikolata kistleri.
  • Miyomlar ve polipler.
  • Yumurtalık kistleri.
  • 35 yaş veya üstü yaşlarda hamile kalmış olmak.
  • Üreme sistemi organlarında yapısal bozukluklar olması.
  • Alkol kullanımı, sigara bağımlılığı ve uyuşturucu madde bağımlılığı.
  • Üreme sistemi ile ilgili enfeksiyonlar.
  • Kadın hastalıkları ile ilgili geçirilmiş olan ameliyatlar.

  Bu gibi faktörler dış gebelik riskini arttırabilir, dış gebeliğe yol açabilirler.

  Dış Gebelik Belirtileri Nelerdir?

  Dış gebelik belirtileri arasında şunlar yer alabilir:

  • Anormal vajinal kanamalar.
  • Rektal basınç.
  • Kasıklarda ağrı hissi.
  • Tek bir bölgede yoğunlaşan karın ağrısı.

  Dış gebelik, iç kanamalara yol açabilen bir rahatsızlıktır. Eğer iç kanama söz konusu ise bireyde baş dönmesi, göz kararması ve bayılma gibi durumlar gözlenebilir. Bahsi geçen belirtiler sebebiyle dış gebelikten şüphelenen kadınlara, vakit kaybetmeden bir kadın doğum doktoru ile görüşmeleri önerilir.

  Dış Gebelik Riski Kimlerde Daha Fazladır?

  Dış gebelik riski şu gibi kişilerde, genel nüfusa göre daha fazla olabilir:

  • 35 yaşında olan veya 35 yaşından büyük olan kadınlar.
  • Daha önce dış gebelik yaşamış olan kadınlar.
  • Rahminde yapısal bozukluklar olan kadınlar.
  • Endometriozis hastası olan kadınlar.

  Dış gebelik riski bahsi geçen gruplarda daha fazla olabilir.

  Dış Gebelik Tehlikeli Mi?

  Dış gebelik son derece tehlikeli bir durumdur. Dış gebelik sırasında zigot, rahim yerine yumurtalık çevresinde gelişmeye başlar. Bu gelişim son derece yıkıcı olabilmektedir. Çünkü zigotun salgıladığı hormonlar ve büyüme durumu; çevredeki organları baskılamaya ve onlara zarar vermeye başlayabilir. Bu da iç kanamalara, kalıcı kısırlığa ve daha pek çok ciddi sağlık sorununa yol açabilir.

  Dış Gebelik Tedavi Edilmezse Ne Olur?

  Daha önce de belirttiğimiz gibi dış gebelik oldukça tehlikelidir. Dış gebelik sebebiyle iç kanamalar gözlenebilir. Üreme sistemi organlarının zarar görmesi ile birlikte kalıcı kısırlık meydana gelebilir. İç kanama, annenin hayatını bile riske atacak boyutta olabilmektedir. Bu yüzden dış gebelik vaktinde tedavi edilmelidir. Bazı bireyler, tüm risklere rağmen bebeklerini dünyaya getirmek isteyebilmektedir. Ancak unutmamak gerek ki, dış gebelikle başarılı bir doğum yapmak mümkün değildir. Zigot anne adayının vücuduna zarar verecek kadar gelişebilir ancak doğuma elverecek kadar gelişemez.

  Dış Gebelik Tedavisi Kaç Gün Sürer?

  Dış gebelik tedavisi, tedavinin hangi yolla yapıldığına ve tedavi sürecine eşlik eden işlemlere göre farklı sürelerde tamamlanabilir. Dış gebelik iğne tedavisi, yapılan değerlendirmelere göre birkaç hafta sürebilmektedir. Tedavi uygulamalarının ne kadar süreceği hakkında detaylı bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.

  Dış Gebelik Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Dış gebelik tedavisi, dış gebelik teşhisi konulması ile başlamaktadır. Bu süreçte çeşitli görüntüleme uygulamalarına, muayenelere ve testlere başvurulabilir. Daha sonra ise çeşitli yöntemler yardımı ile gebelik sonlandırılır. Ancak dış gebelik tedavisi, gebeliğin sonlandırılması ile bitmeyebilir. Bu süreçte annenin sağlık durumu detaylı olarak, tekrar tekrar kontrol edilir. Eğer tüplerde ve yumurtalıklarda zarar veya kanama söz konusu ise çeşitli ameliyatlara başvurmak, kan nakli yapmak gerekebilir. Tedavinin aşamaları, kapsamı ve süresi büyük oranda hastadan hastaya değişiklik göstermektedir.

  İstanbul Dış Gebelik Tedavisi Fiyatları 2024

  İstanbul dış gebelik tedavisi fiyatları, tedavinin kapsamına ve tedavi sırasında kullanılan uygulamalara göre kişiden kişiye değişebilir. İstanbul dış gebelik tedavisi fiyatları hakkında bilgi almak için bizi arayabilir; detaylı bir görüşme için Dr. Mustafa Behram gibi alanında uzman bir hekimden randevu alabilirsiniz.

  Doktora Sorun!
  Call Now Button