Doğal Doğum İstanbul

  Sağlıklı bir gebeliğin ideal olarak 9 ay 10 gün içerisinde doğum ile sonuçlanması beklenir. Doğum hem anne adayı hem de baba adayı için oldukça heyecanlı bir süreçtir. Her iki ebeveyn de belli şekillerde doğuma hazırlanmalı, birbirlerini desteklemeli ve gerektiğinde profesyonel yardım almaktan çekinmemelidirler. Doğum, normal doğum (vajinal doğum) veya sezaryen doğum ile gerçekleşebilmektedir. Buna ek olarak anne adayı, normal doğumun özel bir türü olan doğal doğum ile de bebeğini dünyaya getirebilmektedir. Doğal doğum İstanbul, pek çok yönüyle normal doğuma benzese de bazı önemli farklılıklara sahiptir.

  Bu farklılıkların başında ise doğum sürecinde, anne adayına neredeyse hiçbir ilaç uygulaması yapılmamasıdır. Doğal doğumda doktorlar, anne adayını yönlendirir ancak gerekmedikçe tıbbi müdahalede bulunmazlar. Böylece anne adayı, doğumu kendi hormonları ve fizyolojisi sayesinde doğal olarak gerçekleştirir. Yazımızın devamında ‘’Doğal doğumun faydaları nelerdir?’’, ‘’Doğal doğuma nasıl hazırlanılır?’’, ‘’Doğal doğum hangi haftalarda yapılır?’’ ve ‘’Doğal doğum nasıl olur?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt bulabilirsiniz. İstanbul doğal doğum uygulaması hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir; detaylı bir görüşme için Dr. Mustafa Behram gibi alanında uzman bir hekimden randevu alabilirsiniz.

  Doğal Doğum Nedir? Normal Doğum Nedir?

  Doğal doğum İstanbul, son zamanlarda oldukça sık tercih edilen bir normal doğum şeklidir. Doğal doğum vajinal yolla gerçekleşen bir uygulamadır. Bu uygulama sırasında, gerekmedikçe anne adayına tıbbi müdahale yapılmaz. Çünkü herhangi bir sağlık sorunu bulunmayan tüm kadınların, doğum yapmalarına olanak sağlayan çeşitli biyolojik mekanizmaları vardır. Eğer doğum, bu doğal mekanizmalar yardımı ile gerçekleşirse anne adayı ve bebek arasında çok daha sağlıklı bir bağ kurulabilmektedir. Doğal doğum da tam olarak bu sebepten sıkça tercih edilmektedir.

  Normal Doğum İle Doğal Doğum Arasındaki Farkları Nelerdir?

  Doğal doğumu normal doğumdan ayıran en önemli etmen; doğal doğum sırasında anne adayına herhangi bir ilaç uygulaması yapılmamasıdır. Genelde normal doğumlar sırasında anne adayına, suni sancı oluşturulması ve doğumun daha hızlı gerçekleşmesi için çeşitli ilaçlar verilir. Ancak bu ilaçlar rahim kasılmalarına ve doğum sonrası kanamalara yol açabilmektedir. Doğal doğumda ise sağlık ekibi ve doktor, gerekli herhangi bir uygulama için her zaman hazır bekler ancak gerekmedikçe neredeyse hiçbir tıbbi uygulamaya başvurmazlar.

  Doğal Doğumun Avantajları Nelerdir? Doğal Doğumun Faydaları Nelerdir?

  Doğal doğumun pek çok faydası ve avantajı bulunmaktadır. Daha önce de bahsettiğimiz gibi anne adayının vücudunda, sağlıklı bir şekilde doğum yapabilmesini sağlayan önemli ve doğal mekanizmalar vardır. Bu mekanizmalar, gebelik boyunca bedeni hazırlar ve doğum saati yaklaştığında ise tamamen aktifleşirler. Hormonların kontrolü altında çalışan bu mekanizmalar, aynı zamanda vücudu doğum sonrası süreçlere de hazırlarlar. Memelerdeki süt üretimi iyice hızlandırılır, anne ile bebek arasında güçlü bir bağ kurulması sağlanır. Doğal doğum, sadece bu faktör sebebi ile bile tüm dünyada on binlerce kadın tarafından tercih edilmektedir.

  Doğal Doğum Kimler İçin Uygundur?

  Doğal doğuma engel teşkil edebilecek bazı sağlık sorunları vardır. Bebeğin doğum kanalına doğru yanlış bir pozisyon alması, rahimde veya üreme sisteminde bir sağlık sorunu bulunması durumunda doğal doğum mümkün olmayabilir. Bu yüzden anne adayları, doğal doğuma karar verilmeden önce detaylı sağlık kontrollerinden geçerler. Böylece uygulamanın güvenli ve başarılı olması güvence altına alınmış olur.

  Doğal Doğuma Hazırlık Nasıl Yapılır?

  Genelde doğumun hangi yöntemle yapılacağına gebeliğin 37. haftasında karar verilmektedir. Bu süreçten sonra da doğal doğuma hazırlık yapılmaya başlanabilir. Ancak daha öncesinden doğal doğum yapmayı planlamış olan anne adayları, gebeliğin başlarından itibaren konu ile ilgili bilgi edinebilir, nefes egzersizleri ile kendilerini doğuma hazırlayabilirler. Doğal doğuma hazırlık sürecinde doktor, doğumun nasıl gerçekleşeceği hakkında anne adayını detaylı bir şekilde bilgilendirir. Aynı şekilde, çeşitli nefes egzersizleri ve telkinlerle de doğal doğuma hazırlık yapılır. Bahsi geçen süreçlere baba adayı da eşlik edebilir.

  Doğal Doğum Ne Kadar Sürer?

  Doğal doğum, daha önce de bahsettiğimiz gibi bir normal doğum çeşididir ve hemen hemen klasik normal doğum kadar sürmektedir. Doğal doğumun 12 saat ila 15 saat kadar sürmesi mümkündür. Eğer bireyin ikinci doğumu ise 7 ila 8 saat kadar, 3. doğumu ise 3 ila 5 saat kadar sürebilmektedir. Elbette bu sürecin çoğu vajinal kanalın yeterince açılmasını beklemekle geçmektedir. Daha sonra ise doğum hızlıca başlayacak ve dakikalar içerisinde başarıyla tamamlanacaktır.

  Doğal Doğum Ağrılı Mı?

  Doğal doğum, doğumu başlatan sancılar, kasılmalar ve çeşitli sebeplerden ağrılı olabilmektedir. Ancak hasta talebi doğrultusunda, kişiye epidüral anestezi olarak bilinen işlem uygulanabilmektedir. Bu uygulama sayesinde anne adayının bilinci açık olacaktır ve doğum ağrısız bir şekilde gerçekleşecektir.

  Doğal Doğum Nasıl Yapılır?

  Doğal doğum sürecinde üç önemli aşama vardır. İlk aşamada doğum sancıları başlamış, 10 dakikada bir tekrar etmektedir. Bu aşamada bebeğin anne karnındaki konumu çok önemlidir, bebeğin kafası doğum kanalına baskı yapmaya başlayabilir. Doğum kesesinin açılması ile amniyon sıvısı gelebilir, bu durum halk arasında ‘’Suyun gelmesi.’’, ‘’Suyum geldi.’’ gibi kalıplarla ifade edilir. Doğal doğumun ikinci aşamasına doğru sancıların sıklığı artar, doğum kanalı da git gide genişlemeye devam eder.  Doğum kanalının genişliği 10 santimetre civarına ulaştığında bebeğin başı doğum kanalına girmiş, doğum fiili olarak başlamıştır. Bu aşamada doğum tamamlanır ve üçüncü aşamaya geçilir. Üçüncü aşamada plasentanın vücuttan sorunsuz bir şekilde ayrılması sağlanır. İlk kontrollerin ardından bebek, annenin kucağına verilir ve doğum sonlanır.

  İstanbul Doğal Doğum Fiyatları 2024

  İstanbul doğal doğum fiyatları, uygulamanın detaylarına ve doğum paketi gibi hizmetlere göre değişiklik gösterebilmektedir. İstanbul doğal doğum fiyatları hakkında kapsamlı bilgi almak için bizi arayabilir; detaylı bir görüşme için Dr. Mustafa Behram gibi alanında uzman bir hekimden randevu alabilirsiniz.

  Doktora Sorun!
  Call Now Button