Gebelik Takibi İstanbul

  Gebelik takibi İstanbul; gebelik sürecinde anne adayının bedeni, gebeliğin sağlıklı bir şekilde devam edebilmesi için birtakım değişimlerden geçer. Bu değişimler her ne kadar gerekli de olsa anne adayının ve bebeğin sağlığı için bazı sorunlara sebep olabilirler. Aynı şekilde anne adayının gebelikten önce sahip olduğu hastalıklar da hamilelik sürecinde çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir. Tüm bu sorunlar hem anne adayının hem de bebeğin sağlığı için risk oluşturabilirler.

  Bu yüzden uzmanlar, gebelikten emin olunduğu takdirde vakit kaybetmeksizin bir gebelik takibi programına başvurulmasını önerirler. Böylece çeşitli tarama testleri ve kontroller yardımı ile olası rahatsızlıklar tespit edilebilir. Gereken önleme ve tedavi uygulamalarına erkenden başvurmak mümkün olabilir. Yazımızın devamında ‘’Gebelik takibi nasıl yapılır?’’, ‘’Riskli gebelik takibi nasıl olur?’’, ‘’Gebelik takibi ne kadar sürer?’’ ve ‘’Gebelik takibinde doğuma nasıl hazırlanılır?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt bulabilirsiniz. İstanbul gebelik takibi uygulaması hakkında merak ettikleriniz için bize ulaşabilir; detaylı bir görüşme için Dr. Mustafa Behram gibi alanında uzman bir hekimden randevu alabilirsiniz.

  Gebelik Takibi Nedir?

  Gebelik takibi, gebeliğin başından doğuma kadar devam eden önemli bir tıbbi uygulamadır. Uzun süreli bu uygulama kapsamında, gebelik haftaları ve bu haftalarda yapılacak olan kontroller planlanır. Böylece gebelik için önemli olan haftalarda, bebeğin ve anne adayının sağlık durumu gözden geçirilebilir. Gebeliğin gidişatı, modern tıbbın sunduğu imkânlar dahilinde güvence altına alınabilir. 

  Gebelik Takibi Neden Yapılır?

  Gebelik takibi şu gibi amaçlar doğrultusunda yapılabilir:

  • Bebeğin gelişimini takip etmek.
  • Bebeğin sağlık durumunu kontrol etmek.
  • Anne adayının sağlık durumunu düzenli olarak değerlendirmek.
  • Gebelik sırasında ortaya çıkabilecek rahatsızlıkları araştırmak.
  • Doğuma sağlıklı bir şekilde hazırlanabilmek.
  • Doğumun nasıl gerçekleşeceğine karar vermek.

  Gebelik takibi bahsi geçen nedenlerle yapılabilmektedir.

  Gebelik Takibi Neden Önemlidir?

  Gebelik sürecinde hem anne adayının bedeni hem de bebek hızlı bir değişim içerisindedir. Bu değişim, bazı durumlarda çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Bahsi geçen sağlık sorunları gebeliğin gidişatı ve anne adayının sağlığı için tehlike teşkil edebilir. Gebelik takibi sayesinde bu rahatsızlıklar önlenebilir, erkenden tespit edilebilir veya erken tedavilerle ortadan kaldırılabilir. Gebelik takibi bu yüzden oldukça önemlidir. 

  Gebelik Takibi Kapsamında Yapılan Tarama Testleri Nelerdir?

  Gebelik takibi kapsamında yapılan testlerden bazıları şunlardır:

  • Anne kanından fetal DNA testi.
  • İkili tarama testleri.
  • Üçlü tarama testleri.
  • Şeker yükleme testi.
  • Dört boyutlu ultrason çekimi.

  Bu gibi testler sayesinde hem bebeğin gelişimi hem de anne adayının sağlık durumu kontrol edilebilir.

  Gebelik Takibi Kimler İçin Uygundur?

  Gebelik takibi için herhangi bir sınırlandırma bulunmamaktadır. Aksine uzmanlar, gebeliği kesinleşen her bireye, en yakın zamanda bir kadın doğum uzmanıyla görüşmelerini önermektedir. Hatta bazı durumlarda gebeliğin planlanma aşamasında da bir kadın hastalıkları ve doğum doktoru ile görüşmek yararlı olacaktır.

  Riskli Gebelik Takibi İle Gebelik Takibi Arasındaki Farklar Nelerdir?

  Gebelik takibi, tüm gebelikler için önerilen ve gebeliğin sağlıklı bir şekilde devam edebilmesi için yapılan uygulamalar bütünüdür. Riskli gebelik takibi ise daha önceden düşük yapmış, dış gebelik atlatmış veya kısırlık tedavisi görmüş kadınlara uygulanan özel bir uygulamadır. Aynı şekilde 35 yaşından daha büyük bir yaşta gebe kalmış, çeşitli kronik rahatsızlıkları bulunan kadınlara da riskli gebelik takibi önerilmektedir. Bu uygulamayı, klasik gebelik takibinden ayıran en önemli etmen doktorun; kontrol muayenelerini daha sık ve detaylı olacakları şekilde planlamasıdır.

  Riskli Gebelik Nedir?

  Riskli gebelik takibi, düşükle veya bir sağlık sorunuyla sonuçlanabilecek gebelikler için uygulanan tıbbi kontrol programıdır. Bu program kapsamında, sıkça düzenlenen muayeneler sayesinde hem anne adayının hem de bebeğin sağlık durumları değerlendirilir. Böylece olası düşük riskleri, sağlık sorunları ve genetik temelli hastalıklar erkenden tespit edilebilir.

  Gebelik Takibi Nasıl Yapılır?

  Gebelik takibi öncelikle gebelikten emin olunması ile başlar. Bu süreçte çeşitli testlere başvurmak mümkündür. Daha sonra ise doktor, anne adayına ve gebeliğin gidişatına uygun bir muayene programı hazırlar. Bu program, gebelik için en önemli haftaların belirlenmesi, bu haftalarda yapılacak olan testlerin ve kontrollerin planlanması ile oluşturulur. Daha sonra ise kontrol muayeneleri ve testler, önceden belirlenen sıra ile yapılmaya başlanır. Gebelik takibi sırasında ikili tarama testleri, üçlü tarama testleri, şeker yükleme testi ve daha pek çok uygulamaya başvurulabilir. Gebeliğin sonlarına doğru çift veya anne adayı ile birlikte; gebeliğin gidişatına en uygun doğum yöntemi kararlaştırılabilir. Bahsi geçen doğum yöntemleri hakkında detaylı bilgi almak için sitemizde yer alan Doğal Doğum ve Sezaryen Doğum isimli yazıları inceleyebilirsiniz.

  İstanbul Gebelik Takibi Fiyatları 2024

  İstanbul gebelik takibi fiyatları, uygulamanın detaylarına göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir. Bu yüzden net bir ücretten bahsetmek mümkün değildir. İstanbul gebelik takibi fiyatları hakkında merak ettikleriniz için bizi arayabilir; detaylı bir görüşme için Dr. Mustafa Behram gibi alanında uzman bir hekimden randevu alabilirsiniz.

  Doktora Sorun!
  Call Now Button