İstanbul HPV – Genital Siğil Tedavisi

  Virüsler, canlı olup olmadıkları konusunda hala fikir ayrılıkları bulunan tehlikeli yapılardır. Bu yapılar uygun bir konakçıya ulaştıklarında hızla çoğalmaya ve çevrelerindeki organizmalara zarar vermeye başlarlar. HPV olarak bilinen ‘’human papilloma virüs’’ de bu yapılardan biridir. Genelde cinsel yolla bulaşan bu virüs, hiçbir belirti vermeden yıllar boyunca bireyin vücudunda saklanabilir. Belirti verdiğinde ise cinsel organlarda ve genital bölgede siğiller görülmeye başlar.

  Genital siğil olarak bilinen bu yapılar, özellikle de kadınlar için oldukça tehlikelidirler. Çünkü rahim çevresi ve rahim ağzı gibi bölgelerde görüldüklerinde, zaman içerisinde rahim ağzı kanseri oluşumuna yol açabilirler. Bu yüzden uzmanlar, aktif bir cinsel yaşam öncesi HPV aşısı yaptırılmasını önerirler. Yazımızın devamında ‘’HPV’den korunma yolları nelerdir?’’, ‘’Genital siğiller nasıl anlaşılır?’’, ‘’Genital siğil tedavisi nasıl yapılır?’’ ve ‘’Genital siğil kansere sebep olur mu?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. İstanbul genital siğil tedavisi hakkında merak ettikleriniz için bize ulaşabilir; detaylı bir görüşme için Dr. Mustafa Behram gibi alanında uzman bir hekimden randevu alabilirsiniz.

  HPV Nedir?

  HPV, iki yüzden fazla türü olan ve genital bölgede siğil oluşumuna yol açabilen tehlikeli bir virüstür. Bu virüslerin bazı türleri, kanserleşme riski bulunan genital siğillere yol açabilir. Özellikle de rahim ağzı kanseri gibi çok ciddi ve tehlikeli rahatsızlıklara sebep olmalarıyla bilinmektedir. Bireyler, cinsel olarak aktif olmadan önce HPV aşısı olarak bahsi geçen risklerden korunabilirler.

  Genital Siğil Nedir?

  Genital siğil, HPV enfeksiyonu sebebiyle genital organların çeşitli bölgelerinde görülen lezyonlardır. Bu lezyonlar, cilt rengini andıran, kahverengi yapılara sahiptirler. Genelde yan yana, kümeleşmiş biçimde görülürler. Ancak tek başlarına veya aralıklı olarak görülmeleri de mümkündür. Bireyin gündelik yaşamını ve cinsel hayatını olumsuz etkileyebilirler. Bazı HPV türleri, rahim ağzı kanserine yol açabilen siğillere neden olabilmektedir.

  HPV Nasıl Bulaşır? Genital Siğiller Nasıl Bulaşır?

  HPV genelde cinsel yolla bulaşmaktadır. Ancak bazı durumlarda, vajinaya ve rektuma temas etmiş havlu gibi nesneler yardımı ile de bulaşabilmektedir. HPV virüsünden korunmak isteyen bireylere, cinsel birlikteliğin her aşamasında kondom (prezervatif) kullanmaları (veya partnerlerinin kullanmasını istemeleri) önerilmektedir. HPV virüsü yalnızca vajinal birleşmeler sırasında değil anal veya oral yolla gerçekleşen cinsel faaliyetler sırasında da bulaşabilmektedir.

  HPV Belirtileri Nelerdir? Genital Siğil Belirtileri Nelerdir?

  HPV, genital bölgede sebep olduğu siğillerle kendini göstermektedir. Genital siğil olarak bilinen bu lezyonlar, şu gibi belirtilere yol açabilirler:

  • Genital bölgenin çeşitli yerlerinde, ten rengini andıran büyüklü küçüklü kabarcıklar görülmesi.
  • Bahsi geçen siğillerin kıyafete temas ettiklerinde ağrımaları ve kanamaları.
  • Cinsel birleşmelerin ağrılı geçmesi.
  • Kaşıntı.

  Bu gibi belirtiler bireyin gündelik yaşamını olumsuz etkileyebilirler. Özellikle de kadınlarda, genital bölgelerdeki siğilleri fark etmek zor olabilir. Bu yüzden kadınlara, düzenli aralıklarla rutin jinekolojik muayene yaptırmaları önerilir.

  HPV Tehlikeli Mi? Genital Siğil Tehlikeli Mi?

  HPV ve HPV enfeksiyonlarının sebep olduğu genital siğiller son derece tehlikelidirler. Bu siğiller, özellikle de kadınlar için risk teşkil edebilirler. Çünkü bazı HPV türleri, kadınların vücut içerisindeki genital bölgelerinde siğillere yol açarlar. Bu siğiller zaman içerisinde değişim geçirebilir ve kanserli yapılara dönüşebilirler. Bu yüzden genital siğiller oldukça tehlikelidir ve tedavi geciktirilmemelidir.

  HPV’den Nasıl Korunulur? HPV Aşısı Nerede Yaptırılır?

  HPV’den korunmanın en iyi yolu aşı olmaktadır. Günümüzde HPV aşısı, bahsi geçen virüsün pek çok tehlikeli türüne karşı koruma sağlayabilmektedir. Bu yüzden uzmanlar, özellikle de kadınlara genç yaşlardan itibaren HPV aşısı olmalarını önerirler. HPV aşısı, aile sağlık merkezlerinde, kliniklerde ve hastanelerde yaptırılabilmektedir.

  Genital Siğil Kendiliğinden Geçer Mi?

  Genital siğiller nadiren de olsa kendiliğinden geçebilirler ancak bu, HPV virüsünün vücuttan atıldığı manasına gelmez. Çoğu durumda, siğillerin ortadan kaldırılabilmesi için tıbbi tedavilere başvurmak gerekmektedir.

  Genital Siğil Tedavisi Nasıl Yapılır? HPV Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Birden fazla genital siğil tedavisi yöntemi bulunmaktadır. Genital siğiller, doktor tarafından reçete edilen kremler ve ilaçlar yardımı ile tedavi edilebilir. Bunlara ek olarak genital siğil yakma tedavisi veya genital siğil dondurma tedavisi gibi gelişmiş yöntemler de tedaviye eşlik edebilir. Bu uygulamalar çok daha hızlı ve kesin sonuçlar verebilmektedir.

  İstanbul Genital Siğil Tedavisi Fiyatları 2024

  İstanbul genital siğil tedavisi fiyatları, tedavinin hangi yöntemle yapıldığına göre kişiden kişiye değişebilir. İstanbul genital siğil yaktırma fiyatları, genital siğil dondurma fiyatları ve benzer konular hakkında bilgi almak için bizi arayabilir; detaylı bir görüşme için Dr. Mustafa Behram gibi alanında uzman bir hekimden randevu alabilirsiniz.

  Doktora Sorun!
  Call Now Button