İstanbul Kapalı Yumurtalık Kisti Ameliyatı

  Kadınlarda, rahmin sağ ve sol yanlarında birer adet yumurtalık bulunmaktadır. Bireyin yumurtalık rezervleri bu önemli organların içerisinde bulunur. Adet döngüsü kapsamında gelişim gösteren ve yeterince olgunlaşan yumurtalar; çatlar ve döllenmeye hazır hale gelirler. Bu olay hormonların kontrolü altında gerçekleşmektedir. Eğer yumurtlamayı mümkün kılan hormonların dengesi bozulursa yumurtalıklarda bulunan foliküller çatlayamaz ve yumurtaları meydana getiremezler. Bu da bahsi geçen foliküllerin zaman içerisinde kistleşmesine yol açar.

  Yumurtalık kistleri, adet düzensizliği ve kısırlık gibi sorunlara yol açan tehlikeli kitlelerdir. Bu yüzden kapalı yumurtalık kisti ameliyatı gibi gelişmiş cerrahi operasyonlarla alınmaları gerekebilir. Kapalı yumurtalık kisti ameliyatı sayesinde hastalar, yumurtalıklarındaki kistlerden kurtulabilir ve sağlıklı bir yaşama kavuşabilirler. Yazımızın devamında ‘’Kapalı yumurtalık kisti ameliyatı nasıl yapılır?’’, ‘’Kapalı yumurtalık kisti ameliyatı ne kadar sürer?’’, ‘’Kapalı yumurtalık kisti ameliyatının avantajları nelerdir?’’ ve ‘’Kapalı yumurtalık kisti ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. İstanbul kapalı yumurtalık kisti ameliyatı hakkında merak ettikleriniz için bizi arayabilir; detaylı bir görüşme için Dr. Mustafa Behram gibi alanında uzman bir hekimden randevu alabilirsiniz.

  Yumurtalık Kisti Nedir?

  Yumurtalık kisti, yumurtalıkların içinde veya üzerinde oluşabilen; içlerinde saç, tırnak ve diş gibi vücut dokuları yer alabilen zararlı oluşumlardır. Kistleşen yumurta folikülünün, normalde içerisinde olgunlaşmış, sağlıklı bir yumurta hücresi taşıması gerekir. Ancak bazı durumlarda, folikül çatlayamadığı için yumurta hücresinin açığa çıkması mümkün olmaz. Bu da kistleşmeye yol açar.

  Yumurtalık Kisti Neden Olur?

  Yumurtalık kistleri genelde, hassas hormon dengesinin bozulması sebebiyle meydana gelirler. Aynı şekilde aşırı kilo, genetik faktörler, bazı diğer kadın hastalıkları ve benzer etmenler de yumurtalık kisti oluşmasına yol açabilir.

  Yumurtalık Kisti Belirtileri Nelerdir?

  Yumurtalık kisti belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

  • Gebe kalmada güçlük.
  • Ses kalınlaşması.
  • Adet düzensizliği.
  • Saç dökülmesi.
  • Aşırı kıllanma.
  • Adet kanamalarının normalden şiddetli olması.
  • Karın ağrısı.

  Yumurtalık kistleri, bazen belirti vermeden de var olabilirler. Ama belirti verdiklerinde hastalar, bahsetmiş olduğumuz rahatsız edici şikayetleri deneyimlerler.

  Yumurtalık Kisti Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Yumurtalık kistinin tedavi sürecinde üç farklı uygulamaya başvurmak mümkündür. Bu uygulamalardan ilki düzenli doktor kontrolü, ikincisi ilaç tedavisi, üçüncüsü ise cerrahi operasyondur. Kontrol muayeneleri kistlerin gelişimini takip etmek, ilaç tedavisi yeni kistlerin oluşumunu önlemek, cerrahi operasyon ise var olan kistleri almak için yapılmaktadır. 

  Kapalı Yumurtalık Kisti Ameliyatı Nedir?

  Kapalı yumurtalık kisti ameliyatı, laparoskopi tekniği ile yapılan gelişmiş bir cerrahi operasyondur. Ameliyatın ‘’kapalı’’ olarak nitelendirilmesinin sebebi, ameliyat sırasında hastanın karnına derin ve büyük kesiler atılmamasıdır. Doktor, ameliyatı gerçekleştireceği doku ile göz temasını, laparoskopi kamerası yardımıyla kurmaktadır. Bu yüzden karna atılan minimal kesilerle ameliyat gerçekleştirilebilir.

  Kapalı Yumurtalık Kisti Ameliyatının Avantajları Nelerdir?

  Laparoskopik yumurtalık ameliyatının avantajları şu şekilde sıralanabilir:

  • Açık ameliyat uygulamasına göre daha hızlıdır.
  • Açık ameliyata göre daha az risk barındırır.
  • Kapalı yumurtalık kisti ameliyatında iyileşme süreci çok daha kolay ve hızlıdır.
  • Kapalı yumurtalık kisti ameliyatında, karında kayda değer bir dikiş izi kalmaz.
  • İyileşme sürecinde, ameliyat bölgesinin enfeksiyon kapması riski daha düşüktür.

  Operasyonu, açık yumurtalık kisti ameliyatına kıyasla daha avantajlı kılan faktörler bunlardır.

  Kapalı Yumurtalık Kisti Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

  Kapalı yumurtalık kisti ameliyatı 30 ila 90 dakika kadar sürebilmektedir. Cerrahi operasyonların süresi, yapılması planlanan işlemlerin kapsamına bağlıdır. Bu yüzden kapalı yumurtalık kisti ameliyatının süresi de kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

  Kapalı Yumurtalık Kisti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Kapalı yumurtalık kistinde, cerrahi işlemler öncesinde hastaya genel anestezi yapılır. Genel anestezi sayesinde hedef dokuların ağrı uyarılarını iletmesi veya algılaması engellenir. Böylece hasta ameliyat sırasında ağrı hissetmez. Ameliyatın geri kalanında ise doktor, ufak cerrahi müdahaleler ile hastanın hedef bölgesine bir mikro kamera gönderir. Bu kameradan gelen görüntüyü inceleyerek yumurtalıkları kistlerden temizler ve ameliyatı sonlandırır.

  Kapalı Yumurtalık Kisti Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

  Kapalı yumurtalık kisti ameliyatının iyileşme süreci, açık tekniklerle yapılan yumurtalık ameliyatınınkinden çok daha hızlıdır. Hastalar ameliyatın ardından özel bir odaya alınırlar. Bu oda da bir gece kadar kontrol altında tutulurlar. Ertesi gün ise taburcu işlemlerinin ardından evlerine gönderilirler. Ameliyatı takiben ortalama 7 ila 10 gün içerisinde büyük oranda iyileşme görülür. Hastalar bu süreçte gündelik yaşamlarına dönebilirler. Ancak ameliyat sonrasında ağır işler yapılmamalıdır. Denize, havuza ve benzer umumi mekanlara girilmemelidir. Doktorunuz, taburcu işlemleri yapılırken kapalı yumurtalık kisti ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler hakkında detaylı bilgi verecektir.

  İstanbul Kapalı Yumurtalık Kisti Ameliyatı Fiyatları 2024

  İstanbul kapalı yumurtalık kisti ameliyatı fiyatları, ameliyatın kapsamına ve nerede yapıldığına göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Kapalı yumurtalık kisti ameliyatı ücreti hakkında bilgi almak için bize ulaşabilir; detaylı bir görüşme için Dr. Mustafa Behram gibi alanında uzman bir hekimden randevu alabilirsiniz.

  Doktora Sorun!
  Call Now Button