İstanbul Miyom Ameliyatı

  Rahim, kadın bedenindeki en önemli organlardan biridir. Farklı katmanlardan ve dokulardan meydana gelen bu organ sayesinde, döllenen yumurta sağlıklı bir şekilde gelişebilir; sırasıyla embriyoya ve fetüse dönüşebilir. Eğer döllenme işlemi gerçekleşmezse, rahimdeki endometrium isimli kas tabakası yıkılır. Bu tabaka, bir miktar kan ile birlikte vajina yoluyla vücuttan atılır. Adet kanamaları bu şekilde gerçekleşir. Ancak bazı durumlarda, rahimdeki endometrium tabakasında, normal olmayan kitleler gelişebilir.

  Bu kitleler halk arasında miyom, myom veya miom gibi isimlerle bilinirler. Miyomlar konumlarına ve büyüklüklerine göre çeşitli şikâyetlere yol açabilir, bireyin gündelik yaşamını zorlaştırabilirler. Bu yüzden miyom ameliyatı gibi cerrahi uygulamalar yardımıyla alınmaları gerekebilir. Yazımızın devamında ‘’Kapalı miyom ameliyatı nasıl yapılır?’’, ‘’Miyom ameliyatı ne kadar sürer?’’, ‘’Miyom tedavi edilmezse ne olur?’’ ve ‘’Miyom ameliyatı ağrılı mı?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. İstanbul miyom ameliyatı hakkında merak ettikleriniz için bizi arayabilir; detaylı bir görüşme için Dr. Mustafa Behram gibi alanında uzman bir hekimden randevu alabilirsiniz.

  Miyom Nedir?

  Miyom, rahmin endometrium katmanındaki kas dokularında gözlenen zararlı bir kitledir. Genelde iyi huylu olan ve belirti vermeyen bu kitleler farklı sayılarda gözlemlenebilirler. Bazı durumlarda büyüklüklerine, yerleşim yerlerine ve sayılarına göre rahatsız edici belirtilere sebep olabilirler. Bu belirtilerin başında adet kanamalarının normalden daha şiddetli olması, cinsel ilişki sırasında ağrı ve şiddetli sancılar yer almaktadır. Miyomlar, çeşitli cerrahi operasyonlarla alınabilirler.

  Miyom Ameliyatı Nedir?

  Miyom ameliyatı, rahimde yer alan miyom isimli kitlelerin alınması için uygulanan cerrahi operasyondur. Miyom ameliyatı iki farklı cerrahi teknikle yapılabilir. Bu cerrahi tekniklerden ilki açık miyom ameliyatı veya klasik miyom ameliyatı olarak isimlendirilir. Diğeri ise kapalı miyom ameliyatı veya laparoskopik miyom ameliyatı olarak bilinir. Miyom ameliyatları sayesinde, miyomların tamamından ve sebep oldukları olumsuz belirtilerden kurtulmak mümkündür.

   Miyom Neden Olur?

  Miyom oluşumunun, rahmin yapısı ile ilgili durumlardan ve genetik faktörlerden kaynaklandığı düşünülmektedir. Bazı durumlarda rahmin içindeki kas tabakası, bu gibi zararlı kitlelerin oluşumuna sebep olabilmektedir. Aynı şekilde hormon dengesizliğinin de miyom oluşumuna neden olabileceği düşünülmektedir.

  Miyom Belirtileri Nelerdir?

  Miyom belirtileri arasında şunlar yer alabilir:

  • Karında şişlik hissi.
  • Sindirim sistemi ve boşaltım sistemi problemleri.
  • Adet kanamalarının normalden şiddetli olması.
  • Adet sancılarının normalden daha şiddetli olması.
  • Kansızlık.
  • Sık idrara çıkmak.
  • Cinsel birliktelik sırasında ağrı.
  • Normal olmayan vajinal akıntılar veya kanama.

  Miyomlar çoğu zaman belirti vermezler. Bu yüzden teşhisleri de tesadüfen gerçekleşir. Ancak belirti verdiklerinde, yukarıda bahsetmiş olduğumuz ciddi şikayetlere yol açarlar. Bu belirtiler sebebiyle miyomdan şüphelenen kadınlara, kesin teşhisin sağlanabilmesi ve tedavinin gerçekleştirilebilmesi için bir jinekologla görüşmeleri önerilir.

  Miyom Tedavi Edilmezse Ne Olur?

  Miyomlar, tedavi edilmedikleri takdirde bahsetmiş olduğumuz şikayetlere yol açmaya devam ederler. Bazı durumlarda miyomların enfeksiyon kapması ve çok daha ciddi sağlık problemlerine yol açması mümkündür. Aynı şekilde nadiren de olsa kötü huylu yapıya sahip olup kişinin sağlığını ve hayatını tehlikeye atabilirler.

  Miyom Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

  Miyom ameliyatı iki farklı şekilde gerçekleşir. Açık ameliyat teknikleriyle yapılan miyom ameliyatı 1,5 saat ile 2 saat kadar sürebilir. Kapalı ameliyat teknikleriyle yapılan miyom ameliyatı ise çoğu zaman yarım saat ile bir saat içerisinde tamamlanmış olur.

  Miyom Ameliyatı Ağrılı Mı?

  Miyom ameliyatı ağrılı bir operasyon değildir. Bunun elbette ki en büyük sebebi, miyom ameliyatı sırasında hastanın anestezi altında olmasıdır. Anestezi uygulamaları sayesinde, müdahale edilen dokuların ağrı sinyallerini taşıması veya anlamlandırması engellenmiş olur. Böylece ameliyat sırasında ağrı hissi oluşmaz.

  Miyom Ameliyatı Nasıl Yapılır? Kapalı Miyom Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Miyom ameliyatları büyük oranda genel anestezi altında gerçekleşmektedir. Genel anestezi uygulaması sayesinde, cerrahi işlemlerin yol açabileceği ağrı ve rahatsızlık hissi tamamen engellenir. Ameliyatın geri kalanı ise şu şekillerde gerçekleşebilir:

  Kapalı Miyom Ameliyatı

  Kapalı miyom ameliyatında, anestezinin ardından doktor, hastanın karın bölgesine boyutu 1 santimetreyi bile bulmayan cerrahi kesiler atar. Bu cerrahi kesiler kullanılarak, hastanın vücuduna laparoskopi cihazının kamerası sokulur. Doktor kameradan aldığı anlık görüntü yardımıyla, rahmin içerisindeki miyomları temizler. Böylece ameliyat kısa süre içerisinde başarıyla tamamlanmış olur.

  Açık Miyom Ameliyatı

  Açık miyom ameliyatında ise doktor, anestezi uygulamasının sonrasında hastanın karın bölgesine, boyutu görece daha büyük olan bir kesi atmaktadır. Bu kesinin büyük olmasının sebebi, doktorun direkt olarak dokular ile göz teması kurmak zorunda olmasıdır. Böylece miyomların yerini belirleyebilir ve başarı ile onları vücut dışına tahliye edebilir. Açılan kesi, özel dikiş yöntemleriyle kapatıldıktan sonra ameliyat son bulur.

  Miyom Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

  Miyom ameliyatının iyileşme süreci büyük oranda ameliyatın hangi yöntemle yapıldığına bağlıdır. Hastalar, ameliyatın ardından genelde 1 gece kadar dinlenecekleri özel bir odaya alınırlar. Ertesi gün ise bir problem söz konusu değilse taburcu edilirler. 1 ila 2 hafta içerisinde gündelik yaşamlarına dönmeleri mümkündür. Gündelik yaşama dönüş kademeli bir şekilde yapılmalıdır. Tam iyileşme sağlanana kadar havuza veya denize girilmemelidir. Ağır ve yorucu faaliyetler gerçekleştirilmemelidir. Doktorunuz miyom ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler hakkında detaylı bilgilendirmelerde bulunacaktır.

  İstanbul Miyom Ameliyatı Fiyatları 2024

  İstanbul miyom ameliyatı fiyatları, ameliyatın kapsamına göre kişiden kişiye değişebilir. İstanbul miyom tedavisi fiyatları hakkında bilgi almak için bizi arayabilir; detaylı bir görüşme için Dr. Mustafa Behram gibi alanında uzman bir hekimden randevu alabilirsiniz.

  Doktora Sorun!
  Call Now Button