İstanbul Yumurtalık Kisti Tedavisi

  Dişi üreme sistemini meydana getiren pek çok önemli organ vardır. Tıp dilinde over olarak bilinen yumurtalıklar da bunlardan biridir. Her kadında iki adet bulunan yumurtalıklarda, bireyin yumurta rezervleri yer almaktadır. Yumurtalıklarda, hormonların kontrolü ile her ay yumurta hücreleri olgunlaşır ve döllenmeye hazır hale gelir. Eğer döllenme meydana gelmezse olgunlaşan yumurta hücreleri adet kanaması ile birlikte atılırlar. Her ay tekrar eden bu süreç, bazı rahatsızlıklar sebebiyle gerektiği gibi işlemeyebilir.

  Hormon dengesindeki bozulma bu sebeplerin başında gelmektedir. Hormon dengesinin bozulması ile birlikte, normalde çatlayarak yumurta hücrelerini meydana getirecek olan yumurta folikülleri; çatlayamaz ve kistleşirler. Yumurtalık kistleri bu şekilde oluşur. Yumurtalık kistlerinin, kadın bedeni üzerinde son derece olumsuz etkileri vardır, bu yüzden gerektiğinde tedavi çalışmaları geciktirilmemelidir. Yazımızın devamında ‘’Yumurtalık kistleri neden olur?’’, ‘’Yumurtalık kisti nasıl geçer?’’, ‘’Yumurtalık kisti tedavi edilmezse ne olur?’’ ve ‘’Yumurtalık kisti tedavisi nasıl yapılır?’’ gibi merak edilen pek çok soruya yanıt bulabilirsiniz. İstanbul yumurtalık kisti tedavisi hakkında merak ettikleriniz için bizi arayabilir; detaylı bir görüşme için Dr. Mustafa Behram gibi alanında uzman bir hekimden randevu alabilirsiniz.

  Yumurtalık Kisti Nedir?

  Yumurtalık kisti, yumurtalıkların içerisinde veya üzerinde meydana gelebilen zararlı oluşumdur. Bu kistler, yumurtaların olması gerektiği şekilde olgunlaşamaması ve çatlayamaması sonucu meydana gelirler. Genelde iyi huylu bir yapıya sahiptirler yani kanserli değildirler. Ancak nadiren de olsa kötü huylu bir yapıya sahip olabilirler. Sebep oldukları şikâyetlerin başında kıllanma, adet düzensizliği, kısırlık ve ses kalınlaşması gelmektedir.

  Yumurtalık Kisti Neden Olur?

  Yumurtalıklarda, her ay belli miktarlarda azalan yumurta rezervleri yer almaktadır. Her ay yumurta folikülleri belli bir olgunluğa ulaşır ve daha sonra ise çatlayarak yumurtaları ortaya çıkarırlar. Bu süreç hormonlar tarafından yürütülür. Eğer süreci yöneten hormonların dengesi bozulursa bahsi geçen süreçte de sorunlar meydana gelmeye başlar. Yumurta folikülleri çatlayamaz ve yumurta kistlerini meydana getirirler. 

  Yumurtalık Kisti Belirtileri Nelerdir?

  Yumurtalık kisti belirtileri arasında şunlar yer alabilir:

  • Adet düzensizliği.
  • Mide bulantısı ve kusma.
  • Karında şişlik hissi.
  • Adet kanamalarının normalden daha şiddetli olması.
  • Gebe kalmakta güçlük.

  Yumurtalık kistleri, belirti verdikleri takdirde bu gibi şikayetlere yol açabilirler.

  Yumurtalık Kisti Kimlerde Görülür?

  Yumurtalık kistleri şu gibi bireylerde daha çok görülebilir:

  • Hormon bozukluğu olan kadınlarda.
  • Kilo problemleri olan kadınlarda.
  • Menopozu yaklaşmış olan kadınlarda.
  • Alkol, sigara veya madde bağımlılığı olan kadınlarda.

  Yumurtalık kisti, genelde adet görmeyen bireylerde gözlemlenmemektedir.

  Yumurtalık Kisti Tedavi Edilmezse Ne Olur?

  Yumurtalık kistleri, tedavi edilmedikleri takdirde büyümeye devam edebilir ve çeşitli sorunlara yol açabilirler. Bu sorunların arasında gebeliğin güçleşmesi yani kısırlık da yer almaktadır. Buna ek olarak tedavi edilmeyen yumurtalık kistlerinin patlama riski de bulunmaktadır.

  Yumurtalık Kisti Patlarsa Ne Olur?

  Yumurtalık kistleri, tedavi edilmediklerinde patlayabilen yapılardır. Yumurtalık kistlerinin içerisinde genelde kıl, diş ve deri gibi vücut dokuları bulunmaktadır. Patladıkları takdire içlerindeki maddeleri çevrelerine saçarlar. Kanamaya, zehirlenmeye veya enfeksiyonlara yol açabilirler. Bu yüzden yumurtalık kisti tedavisi aksatılmamalıdır.

  Yumurtalık Kisti Bitkisel Tedavisi Var Mı?

  Yumurtalık kistinin bitkisel tedavisi yoktur. Yumurtalık kistleri fiziksel olarak yumurtalıkların içerisinde veya üzerinde büyüyen zararlı oluşumlardır. Bu zararlı oluşumlarla ancak tıbbi müdahaleler ve uygulamalar yardımı ile mücadele edilebilir. Herhangi bir ek gıda, alternatif tedavi uygulaması veya bitkisel tür; yumurtalık kistleri ile mücadelede kayda değer bir etki yaratmayacaktır. Bu yüzden yumurtalık kisti olan kadınlara, güvenilir ve başarılı bir tedaviye ulaşabilmeleri için bir kadın hastalıkları uzmanıyla görüşmeleri önerilir.

  Yumurtalık Kisti Nasıl Geçer?

  Yumurtalık kistlerinin geçmesinin tek yolu, doktor tarafından planlanan tedaviye devam etmektir. Bu tedavi kapsamında ilaç uygulamalarına, kontrol muayenelerine veya cerrahi işlemlere başvurulabilir.

  Yumurtalık Kisti Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Yumurtalık kisti tedavisi şu üç uygulama eşliğinde yapılabilmektedir:

  • Kontrol Muayeneleri: Kontrol muayeneleri sayesinde, yumurtalıklarda yer alan kistler düzenli aralıklarla incelemelerden geçebilir. Böylece belirti vermeyen yumurtalık kistleri, sebep olabilecekleri olası tehlikelere karşı kontrol altında tutulurlar.
  • İlaç Tedavisi: İlaç tedavisi sayesinde yumurtalık kistlerinin oluşumuna sebep olan hormon bozuklukları giderilebilir. Bu ilaçlar genelde hormon içeriklidirler. Düzenli kullanım sayesinde yeni kistlerin oluşumunu engelleyebilirler. İlaç tedavisi kontrol muayeneleri ile birlikte yapılabilir. Eğer ilaç tedavileri yetersiz kalırsa kapalı yumurtalık kisti ameliyatı gibi cerrahi çözümlere başvurulur.
  • Yumurtalık Kisti Ameliyatı: Yumurtalık kisti ameliyatı, açık veya kapalı cerrahi tekniklerle yapılabilir. Her ikisinde de amaç, yumurtalıklarda yer alan kistleri cerrahi işlemle almaktır. Ancak açık yumurtalık kisti ameliyatında, bahsettiğimiz amaç doğrultusunda hastanın karnına görece büyük ve derin bir kesi atılır. Kist bu yolla çıkarılır. Kapalı yumurtalık kisti ameliyatında ise planlanan işlemler, karın bölgesine atılan ve boyutu 1 santimetreden bile küçük olan kesiler yardımı ile yapılır. Böylece ameliyat sonrası iyileşme süreci çok daha hızlı olacaktır. Karında kayda değer bir ameliyat izi kalmayacaktır.

  Yumurtalık kisti ameliyatı hakkında detaylı bilgi edinmek için sitemizde yer alan Kapalı Yumurtalık Kisti Ameliyatı isimli yazıyı inceleyebilirsiniz.

  İstanbul Yumurtalık Kisti Tedavisi Fiyatları 2024

  İstanbul yumurtalık kisti tedavisi fiyatları, tedavinin hangi yöntemle yapıldığına göre kişiden kişiye değişebilir. İstanbul yumurtalık kisti ameliyatı fiyatları hakkında bilgi almak için bizi arayabilir; detaylı bir görüşme için Dr. Mustafa Behram gibi alanında uzman bir hekimden randevu alabilirsiniz.

  Doktora Sorun!
  Call Now Button