Blog geri dön

Kadınlarda İdrar Kaçırma Nedenleri Nelerdir?

İdrar kaçırma, yalnızca çocukların deneyimlediği bir problem değildir. Yetişkin erkekler ve yetişkin kadınlar da çeşitli sağlık sorunları nedeniyle idrar kaçırma sorunu yaşayabilirler. Kadınlarda idrar kaçırma sorununa yol açan etmenlerden bazıları şunlardır:

  • İlerleyen yaşa bağlı olarak pelvik bölge dokularının yıpranması, idrar kesesinin ve rahmin konumunda değişimler meydana gelmesi idrar kaçırma sorununa yol açabilir.
  • Vajinal doğumlar gerek vajinal dokuların gerekse de pelvik bölge dokularının yıpranmasına yol açabilir, buna bağlı olarak da idrar kaçırma sorunu meydana gelebilir. Özellikle de çoğul doğumlar veya iri bebek doğurmak gibi etmenler bu riskin artmasına neden olabilir.
  • Menopoza bağlı olarak idrar kaçırma sorunu gelişebilir.
  • Pelvik bölgeyi ilgilendiren ameliyatlar sonrasında idrar kaçırma sorunu ortaya çıkabilir.
  • Çeşitli ilaçların düzenli kullanımı, aşırı stres, sigara kullanımı, mesanenin yapısı ile ilgili sorunlar ve bazı nörolojik problemler de idrar kaçırma sorununa neden olabilir.

İdrar kaçırma nedenleri bu şekilde sıralanabilir.

Menopoz Sonrası İdrar Kaçırma Neden Olur?

Menopoz sonrası idrar kaçırma sorunu, menopoza bağlı gelişen hormon değişimleri nedeniyle ortaya çıkar. Menopoza girmek, zorlu normal doğumlardan sonra idrar kaçırma sorununa yol açan en yaygın etmenlerden biridir.

Doğum Sonrası İdrar Kaçırma Normal Mi?

Doğum sonrası idrar kaçırma problemi normal değildir. Doğumdan sonra bir süre birey idrarını tutmakta zorlanabilir. Ancak bu sorun, doğumdan birkaç ay sonra da devam ediyorsa mutlaka bir jinekoloji doktoru ile görüşülmelidir.

Kadınlarda İdrar Kaçırma İçin Hangi Bölüme Gidilmeli?

İdrar kaçırma sorunu yaşayan kadınlar kadın hastalıkları ve doğum bölümüne başvurabilirler. İdrar kaçırma, jinekoloji doktorları tarafından tedavi edilmektedir.

İstanbul İdrar Kaçırma Tedavisi Fiyatları

İstanbul idrar kaçırma tedavisi fiyatları, tedavinin detaylarına ve benzer etmenlere göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

Blog geri dön
Doktora Sorun!
Call Now Button