İstanbul Vajinismus Tedavisi

  Vajinismus tedavisi İstanbul, hissettikleri yoğun kaygı, ağrı ve rahatsızlık sebebiyle cinsel ilişkide bulunamayan kadınlara uygulanan özel tedavi uygulamalarıdır. Cinsellik romantik ilişkilerin vazgeçilmez parçalarından biridir. Bireylerin hem zihinsel hem de fiziksel sağlıkları için de çok büyük bir önem taşımaktadır. Ancak bazı kişiler, sağlıklı bir cinsel yaşama sahip olmalarını önleyen sorunlarla karşı karşıya kalabilirler. Bu sorunlar genel olarak cinsel işlev bozuklukları olarak bilinirler.

  Kadınlar arasında en sık rastlanan cinsel işlev bozukluklarından biri de vajinismustur. Vajinismus, zamanında ve gerektiği gibi tedavi edilmediği takdirde çiftler arasında gerginliğe, tartışmalara ve hatta ayrılıklara bile yol açabilmektedir. Bu yüzden vajinismusu hafife almamak, gerektiğinde alanında uzman bir hekimden yardım ve danışmanlık talep etmek gerekir. Vajinismus tedavisi, kadın hastalıkları ve doğum uzmanları tarafından, kişiye özel planlanan uygulamalar ile tedavi edilebilmektedir. Bu yazının devamında ‘’Vajinismus zamanla geçer mi?’’, ‘’Sonradan vajinismus olunur mu?’’, ‘’Vajinismus nasıl tedavi edilir?’’ ve ‘’Vajinismus tekrarlar mı?’’ gibi merak edilen soruların yanıtlarına ulaşabilirsiniz. İstanbul vajinismus tedavisi hakkında merak ettikleriniz için Doç. Dr. Mustafa Behram ile iletişime geçebilirsiniz.

  Vajinismus Nedir?

  Vajinismus, vajinal kasların; korku ve kaygı sebebiyle istemsizce kasılması sonucu ortaya çıkan ve cinsel birleşmenin gerçekleşmesine engel olan bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık genellikle cinsel tecrübesi olmayan kadınlarda ortaya çıksa da bazı durumlarda cinsellikle ilgili tecrübesi olan kadınlarda da sekonder vajinismus olarak ortaya çıkabilmektedir. Vajinismus olan kadınlar, duydukları yoğun korku hissi sebebiyle isteseler bile cinsel birliktelikte bulunamazlar. Bununla birlikte bu korku hissini jinkoloji muayeneleri sırasında bile hissedebilirler.

  Vajinismus Neden Olur?

  Vajinismusun ortaya çıkmasında rol oynayan pek çok türde etmen vardır. Bazı durumlarda fiziksel etmenler, bazı durumlarda sosyokültürel etmenler ve bazı durumlarda ise psikolojik etmenler bireyin vajinismusa sahip olmasına yol açabilir. Bu etmenleri genel olarak şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Cinsellikle ilgili yanlış inanışlar.
  • Cinsellikle iligli eğitim almamış olmak.
  • Geçmiş kötü cinsel deneyimler.
  • Taciz gibi psikolojik travma kaynakları.
  • Bartholin kisti ve bartholin apsesi gibi fiziksel etmenler.
  • Cinsellik konusunda katı bir ailede veya toplumda yetişmiş olmak.
  • Kaygı bozuklukları.

  Vajinismus nedenleri bu şekilde sıralanabilir.

  Vajinismus Belirtileri Nelerdir?

  Vajinismus belirtileri arasında şunlar yer alır:

  • Cinsel birleşmenin gerçekleşememesi, gerçekleşse bile son derece ağrılı ve rahatsız edici olması.
  • Önceki aşamalarda bir sorun olmasa bile bireyin, cinsel birleşme aşamasına geçerken yoğun bir korku ve kaygı duyması.
  • Jinekolojik muayenelerden korkmak, smear testi gibi uygulamaları yaptıramamak.
  • Cinsel ilişkiden kaçınmaya çalışmak.
  • Vücudun istem dışı kasılması.

  Vajinismus belirtileri bu şekilde sıralanabilir. 

  Vajinismus Kimlerde Görülür?

  Vajinismus genellikle, cinselliğin tabu olduğu toplumlarda yaşayan kadınlada görülmektedir. Bununla birlikte vajinismus gibi cinsel işlev bozukluklarının herkeste ortaya çıkması mümkündür.

  Vajinismus Kendiliğinden Geçer Mi?

  Vajinismusun zaman içerisinde kendiliğinden kaybolması mümkündür. Ancak bu süreç aylar alabilmekte ve bu süreçte çiftler vajinismus sebebiyle zorluklar yaşayabilmektedir. Bu yüzden vajinismus olan kadınlara, rahatsızlık fark edilir edilmez bir kadın doğum uzmanıyla görüşmeleri önerilir.

  Vajinismusa Hangi Bölüm Bakar?

  Vajinismus olan kadınlar, Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümüne başvurmalıdır. İstanbul’da vajinismus tedavisi yapan kadın doğum doktorları, vajinismusun nedenlerini araştırmaya ve vajinismusu ortadan kaldırmaya yönelik tedaviler gerçekleştirebilirler.

  Vajinismus Olan Biri Hamile Kalabilir Mi?

  Vajinismus olan bir kadın, vajinismus tedavisi ile sağlıklı bir cinsel yaşama kavuştuktan sonra hamile kalabilir. Bununla birlikte vajinismus olan kadınlar, bazı durumlarda ağrılı da olsa cinsle ilişkide bulunabilirler. Bu gibi durumlarda da bireyin hamile kalması mümkündür. Genel olarak vajinismus, bireyin doğurganlığına zarar veren veya bireyin kısır kalmasına yol açan bir rahatsızlık değildir.

  Vajinismus Nasıl Geçer?

  Vajinismusu ortadan kaldırmaya yönelik pek çok uygulama vardır. Bu uygulamalardan bazıları tıbbi tedavilerden bazıları ise danışmanlık ve özel egzersiz gibi uygulamalardan meydana gelmektedir. Doktorunuz, bu uygulamalardan hangisine ihtiyaç duyduğunu belirleyecek ve size özel bir vajinismus tedavisi planlayacaktır.

  Vajinismus Tedavisi Nasıl Olur?

  Vajinismus tedavisinin ilk aşaması, vajinismusa yol açan etmenlerin belirlenmesine yöneliktir. Bu amaç doğrultusunda kadın doğum uzmanı, ilk olarak hasta ile görüşür ve belli başlı sorular sorar. Daha sonra ise bartholin kisti gibi etmenleri değerlendirmek için fiziksel muayeneler gerçekleştirir. Tüm bu uygulamalardan elde ettiği veriler sayesinde vajinismusun ortaya çıkma nedenine yönelik bir tedavi planlaması hazırlar. Bu tedavi kapsamında vajinismus egzersizleri ve vajinismus danışmanlığı gibi uygulamalara başvurabilir. Aynı şekilde doktor hastasını, vajinismus terapisi almak üzere alanında uzman bir psikoloğa da yönlendirebilir.

  İstanbul Vajinismus Tedavisi Fiyatları 2024

  İstanbul vajinismus tedavisi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için Doç. Dr. Mustafa Behram ile iletişime geçebilir, randevu alabilirsiniz.

  Doktora Sorun!
  Call Now Button