İstanbul Kapalı Tüp Bağlama Ameliyatı

  Planlanmamış gebelikler, özellikle de yoğun çalışma hayatı olan bireyler veya çiftler için oldukça endişe vericidir. Çünkü gebelik süreci hem anne adayının hem de baba adayının tüm yaşamını etkileme potansiyeline sahiptir. Bu yüzden çiftler veya bireyler, istenmeyen gebelikleri önlemek adına çeşitli doğum kontrol yöntemlerine başvururlar. Bu doğum kontrol uygulamalarından bazıları spermlerin yumurta hücrelerine ulaşmasını engelleyerek başarı gösterir. Bazıları ise kadın vücudunda, gebeliğe uygun şartların oluşmasını engelleyerek gebeliği önlerler.

  Neredeyse tüm doğum kontrol yöntemlerinin, belli bir seviyede etkisiz kalma, işe yaramama oranı vardır. Bu oranın en düşük olduğu doğum kontrol uygulaması tüp bağlatma işlemidir. Tüp bağlatma ameliyatı sayesinde spermlerin yumurta hücrelerine ulaşması ve döllenmenin gerçekleşmesi pratik olarak imkânsız hale gelmektedir. Yazımızın devamında ‘’Kapalı tüp bağlama ameliyatı ne kadar sürer?’’, ‘’Bağlanan tüpler yeniden açtırılabilir mi?’’, ‘’Kapalı tüp bağlama ameliyatı nasıl yapılır?’’ ve ‘’Kapalı tüp bağlama ameliyatının avantajları nelerdir?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. İstanbul kapalı tüp bağlama ameliyatı hakkında merak ettikleriniz için bizi arayabilir; detaylı bir görüşme için Dr. Mustafa Behram gibi alanında uzman bir hekimden randevu alabilirsiniz.

  Tüp Bağlatma Nedir? Tüp Bağlama Ameliyatı Nedir?

  Tüp bağlatma, fallop tüplerinin bağlanması ile gerçekleşen bir doğum kontrol yöntemidir. Bu işlem, kapalı tüp bağlama ameliyatı isimli operasyonla yapılmaktadır. Tüm doğum kontrol yöntemleri arasında en güvenli ve etkili olanlardan biridir. Tüp bağlatma ameliyatı sayesinde istenmeyen gebelikler büyük oranda engellenebilmektedir.

  Tüp Bağlama Neden Yapılır?

  Tüp bağlama, sperm hücreleri ile yumurta hücrelerinin buluşmasını engellemek amacıyla yapılmaktadır. Yumurtalara ulaşamayan sperm hücreleri, dölleme işlemini gerçekleştiremezler. Bu da gebeliğin oluşmasını engeller. Tüp bağlama ameliyatı, genel anlamda değerlendirildiğinde diğer pek çok doğum kontrol yöntemine göre daha hesaplı ve etkilidir.

  Tüp Bağlama Güvenilir Mi?

  Tüp bağlama son derece güvenli bir uygulamadır. Bu uygulama sayesinde istenmeyen gebelikler %99 oranında engellenmektedir. Bu oranın %100 olmamasının tek sebebi, tüm bilimsel işlemlerde olduğu gibi tüp bağlama işleminde de son derece ufak istisnalar olabilmesidir.

  Kapalı Tüp Bağlama Ameliyatının Avantajları Nelerdir?

  Kapalı tüp bağlama ameliyatının avantajları arasında şunlar yer alabilir:

  • Tek defalık bir işlemdir.
  • Diğer doğum kontrol yöntemlerine kıyasla daha hesaplıdır.
  • İstenmeyen gebelikleri engellemede son derece etkilidir.
  • Tüpleri yeniden açtırmak mümkündür.
  • Ameliyat kapalı cerrahi yöntemlerle gerçekleşir, bu yüzden son derece hızlı ve güvenlidir.

  Kapalı tüp bağlama ameliyatının avantajları bu şekilde sıralanabilir.

  Tüp Bağlatma Yaşı Kaç Olmalıdır?

  Tüp bağlatma işlemi için herhangi bir yaş sınırlandırması yoktur. Ancak işlem cerrahi yolla gerçekleştiği için 18 yaşından küçük bireylere önerilmemektedir. Reşit olan her birey, talep dahilinde kapalı tüp bağlatma ameliyatı yaptırabilir.

  Tüp Bağlatma İçin Eş İzni Gerekir Mi?

  Eğer birey reşit ve evli ise, işlem öncesinde yasal bir zorunluluk olarak eşinin de rızası alınmaktadır. Ancak birey reşit ve evli değilse herhangi bir eş veya partner rızası alınmasına gerek yoktur. Reşit olmayan bireylerde, her cerrahi işlemde olduğu gibi aileden veya yasal vasiden izin alınmalıdır.

  Tüp Bağlatma Ameliyatı Sonrası Hamile Kalmak Mümkün Mü?

  Tüp bağlatma ameliyatı sonrasında hamile kalmak neredeyse imkansızdır. Tüp bağlama işlemi tam olarak bu sebepten tercih edilmektedir. Ancak mikrocerrahi ile tüplerini yeniden açtıran kadınlar hamile kalabilirler. Doktorunuz bu konu hakkında detaylı bilgilendirmelerde bulunacaktır.

  Kapalı Tüp Bağlama Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Kapalı tüp bağlatma ameliyatı genel veya lokal anestezi ile yapılabilir. Anestezinin detaylarına hastanın talepleri ve genel sağlık durumu çerçevesinde karar verilir. Anestezi işlemi sayesinde hastalar ameliyat sırasında kesinlikle ağrı hissetmezler. Kapalı tüp bağlama ameliyatı sırasında doktor, hastanın göbek deliği civarına küçük bir cerrahi kesi atar. Bu cerrahi kesi yoluyla hedef bölgeye laparoskopi cihazının mikro kamerası uzatılır. Doktor, bu kameradan gelen anlık görüntü sayesinde özel bir işlemle tüpleri bağlar ve ameliyat son bulur. Kapalı tüp bağlama ameliyatı genelde 20 dakika gibi kısa bir sürede son bulmaktadır.

  İstanbul Kapalı Tüp Bağlama Ameliyatı Fiyatları 2024

  İstanbul kapalı tüp bağlama ameliyatı fiyatları, ameliyatın nerede yapıldığına göre değişiklik gösterebilir. İstanbul kapalı tüp bağlatma ameliyatı fiyatları hakkında bilgi almak için bizi arayabilir; detaylı bir görüşme için Dr. Mustafa Behram gibi alanında uzman bir hekimden randevu alabilirsiniz.

  Doktora Sorun!
  Call Now Button