İstanbul Rahim Filmi (HSG)

  Rahim ve diğer üreme sistemi organları, doğurganlığın korunmasından hormon dengesinin sağlanmasına kadar pek çok önemli göreve sahiptir. Bu organlarda meydana gelen hastalıklar, yumurtaların olgunlaşma süreçlerini ve adet düzenini bozabilir; buna bağlı olarak kısırlık ve daha pek çok ikincil rahatsızlığa yol açabilirler. Bu yüzden, herhangi bir kadın hastalığı söz konusu olduğunda, bahsi geçen organların dikkatle ve detaylı bir şekilde incelenmesi gerekir. Ancak bu şekilde hastalıklar kesin olarak teşhis edilebilir.

  Kesin bir teşhis de başarılı bir tedavi için vazgeçilmez bir ön şarttır. Kadın hastalıklarının teşhis ve inceleme sürecinde pek çok gelişmiş uygulama kullanılmaktadır. Rahim filmi olarak bilinen HSG de bunlardan biridir. Bu uygulama halk arasında ilaçlı rahim filmi olarak da isimlendirilmektedir. Yazımızın devamında ‘’Rahim filmi neden çekilir?’’, ‘’HSG nedir?’’, ‘’Rahim filmi sonuçları ne zaman belli olur?’’ ve ‘’Rahim filmi çekimi ne kadar sürer?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. İstanbul rahim filmi uygulaması hakkında merak ettikleriniz için bizi arayabilir; detaylı bir görüşme için Dr. Mustafa Behram gibi alanında uzman bir hekimden randevu alabilirsiniz.

  Rahim Filmi Nedir? HSG Nedir?

  Rahim filmi, rahimin incelenmesi ve kadın hastalıklarının teşhis edilebilmesi için yapılan tanılama işlemidir. Bu uygulama ilaçlı rahim filmi, HSG filmi ve benzeri isimlerle de bilinmektedir. Rahim filmi sayesinde rahmi ve fallop tüplerini detaylı olarak incelemek mümkündür.

  Rahim Filmi Neden Çekilir?

  Rahim filmi, rahim içerisindeki dokuları, yapıları, rahim ağzını ve fallop tüplerini incelemek amacıyla çekilir. Bu uygulama sayesinde rahim ve çevresinde yer alan zararlı oluşumlar tespit edilebilir, rahim kanseri gibi konularda araştırmalar yapılabilir. Tanılama ve araştırma süreçleri, en az tedavi uygulamaları kadar önemlidirler. Çünkü bu uygulamaların başarısı, direkt olarak tedavinin başarısını etkilemektedir. Rahim filmi de kişiye en uygun tedavinin mümkün olabilmesi için çekilmektedir.

  Hangi Durumlarda Rahim Filmi Çekilir?

  Rahim filmi şu gibi durumlarda çekilebilir:

  • Kısırlığın nedenlerini araştırmak.
  • Tekrarlayan düşükleri araştırmak.
  • Rahmin yapısını incelemek.
  • Rahim içerisinde yer alan kitleleri değerlendirmek.
  • Rahim kanseri veya rahim ağzı kanseri gibi rahatsızlıkları araştırmak.
  • Fallop tüplerinin ve kanalın açık olup olmadığını kontrol etmek.

  Bahsi geçen durumlarda rahim filmi çekimine başvurmak gerekebilir.

  Rahim Filmi Ne Kadar Sürer?

  Rahim filmi genelde 5 ila 10 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanmaktadır. Teşhis ve inceleme amacıyla yapılan bu uygulama, görece hızlı bir işlemdir.

  Rahim Filmi Ağrılı Mı?

  Rahim filmi ağrılı bir uygulama değildir. Rahim filmi sırasında hastalar üzerinde herhangi bir cerrahi işlem gerçekleştirilmez; ağrılı bir tıbbi uygulamaya veya ilaç uygulamasına başvurulmaz. Ancak vajinal duvarları aralamak için kullanılan spekulum, vajinal bölgede bir miktar ağrıya sebep olabilir. Bu ağrı rahim filmi çekiminden birkaç saat sonra tamamen kaybolacaktır.

  Rahim Filmi Ne Zaman Çekilir?

  Rahim filmi, adet kanaması son bulduktan birkaç gün sonra çekilmektedir. Rahim filmi çektirecek olan hastalara, adet kanamaları bittikten sonra, rahim filmi çekilene kadar cinsel birliktelikte bulunmamaları önerilir. Böylece olası gebelik riski en az iner ve rahim filmi sırasında olası bir gebeliğe zarar verilmemiş olur. Eğer cinsel ilişki gerçekleşmişse doktor, rahim filmini bir sonraki aya erteleyebilir.

  Rahim Filmi Adet Gecikmesi Yapar Mı?

  Rahim filmi adet gecikmesine veya adet düzensizliğine sebep olmaz. Adet döngüsü tamamen kişinin hormonlarının ve biyolojisinin etkisi altındadır. Rahim filmi sırasında hastanın bedenine veya hormon dengesine müdahale edilmez. Bu yüzden adet düzensizliği veya adet gecikmesi gibi durumlar da gözlenmez.

  Rahim Filminin Zararları Nelerdir?

  Rahim filminin neredeyse hiçbir zararı yoktur. Rahim filmini x-ray fimleriyle karıştırmamak gerekir. Bu uygulama sırasında çok daha gelişmiş ve özel bir cihaz kullanılmaktadır. Hastalar rahim filmi çekimi sırasında, art arda birkaç muz yemiş kadar düşük bir seviyede radyasyon alırlar.

  Rahim Filmi Nasıl Çekilir?

  Rahim filmi, işlem için özel bir masada çekilmektedir. Doktor, uzanan hastasına gerekli pozisyonu verir. Rahim duvarı, spekulum ile aralanır. Bölge antiseptik sıvı ile temizlendikten sonra rahim içerisine, ince bir tüple ilaç verilir. Bu ilaç aslında özel bir sıvıdır, içerisinde tedavi amacı içeren bir etken madde yoktur. Sadece HSG cihazının dokuları daha iyi görebilmesi amacıyla verilmektedir. Hazırlıklar tamamlandıktan sonra rahim filmi çekilir ve işlem son bulur.

  İstanbul Rahim Filmi (HSG) Fiyatları 2024

  İstanbul rahim filmi fiyatları, uygulamanın nerede yapıldığına göre kişiden kişiye değişebilir. İstanbul rahim filmi fiyatları hakkında bilgi almak için bizi arayabilir; detaylı bir görüşme için Dr. Mustafa Behram gibi alanında uzman bir hekimden randevu alabilirsiniz.

  Doktora Sorun!
  Call Now Button