Suda Doğum İstanbul

  Suda doğum İstanbul, doğumun bir sıcak su havuzunda (küvetinde) gerçekleşmesine olanak sağlayan ve hem anne hem de bebek için çeşitli faydaları olan alternatif bir normal doğum uygulamasıdır. Doğum, doğası gereği zorlu ve sancılı olabilen bir süreçtir. Ancak bu süreçte hissedilen sancıları ve rahatsızlık hissini azalmaya yönelik gerçekleşen pek çok uygulama vardır.

  Bu uygulamaların bazıları, doğal olmadıkları için bazı anne adayları tarafından tercih edilmemektedir. Bununla birlikte hem doğal ve faydalı olan hem de doğum sürecini kolaylaştıran uygulamalar da vardır. Bu uygulamaların başında da suda doğum uygulaması gelmektedir. Suda doğum uygulaması sayesinde anne adayının doğum sırasında hissettiği sancılar, stres ve gerginlik azaltılabilir. Uzun ve rahatsızlık verici olabilen doğum olayı, anne adayı için çok daha rahat bir deneyime dönüşebilir. Bu yazının devamında ‘’Suda doğumun avantajları nelerdir?’, ‘’Kimler suda doğum yapabilir?’’, ‘’Suda doğum ne kadar sürer?’’ ve ‘’Suda doğum tehlikeli mi?’’ gibi merak edilen soruların yanıtlarını bulabilirsiniz. İstanbul suda doğum uygulaması hakkında merak ettikleriniz için Doç. Dr. Mustafa Behram ile iletişime geçebilirsiniz.

  Suda Doğum Nedir?

  Suda doğum, doğum sırasında hissedilen sancıları, kaygı hissini ve stresi azaltmak; doğum sürecinin rahat ve sağlıklı bir şekilde geçmesini sağlamak amacıyla yapılan özel bir doğum uygulamasıdır. Suda doğum uygulamasında anne adayı, doğumun başlaması ile birlikte içerisinde 37 derece su bulunan özel bir küvete alınır. Doğum boyunca bu küvet içerisinde kalan anne adayı, hekim ve diğer sağlık personelleri tarafından takip edilir, yönlendirilir.

  Suda Doğum Neden Yapılır?

  Suda doğum, ağrılı ve stresli olabilen doğum sürecinin çok daha rahat ve konforlu bir şekilde gerçekleşebilmesi için yapılmaktadır. Bu uygulamanın hiçbir yan etkisi yoktur. Suda doğum sırasında anne adayı, vücut sıcaklığında su barındıran özel bir küvetin içindedir. Bu da anne adayının rahatlamasını, kaslarının gevşemesini ve doğumun çok daha kolay gerçekleşmesini sağlar. 

  Suda Doğumun Faydaları ve Avantajları Nelerdir?

  Suda doğumun avantajları ve faydaları şunlardır:

  • Yan etkisi yoktur.
  • Doğal bir uygulamadır.
  • Anne adayının rahatlamasına ve doğum sürecini daha kolay bir şekilde atlatmasını sağlar.
  • Anestezi gibi uygulamalara başvurulmaz.
  • Sağlık ekibi ve doktor doğum boyunca anne adayına eşlik eder. Gerekebilecek tüm müdahaleler için hazırdırlar.
  • Doğum sıraısnda ajina yırtılması riskini kayda değer oranda azaltır.
  • Doğum sırasında rahim içi kasılmaların çok daha düzenli gerçekleşmesine yardımcı olur.

  Suda doğumun faydaları ve avantajları bu şekilde sıralanabilir.

  Suda Doğum ve Normal Doğum Arasındaki Fark Nedir?

  Suda doğum ve normal doğum arasındaki en büyük fark anne adayının suda doğum uygulaması sırasında, içerisinde vücut sıcaklığında su bulunan özel bir küvet içerisinde olmasıdır. Buna ek olarak suda doğum sırasında anne adayına, gerekmeyen hiçbir ilaç verilmemektedir. Doğumu doğal yapan en önemli etmenlerden biri de budur. Doğal doğum olarak bilinen normal doğum uygulamasında da anne adayına gerekmeyen tıbbi müdahaleler yapılmaz. Ancak suda doğum uygulamasında, anne adayı su içerisinde olduğu için doğal doğum yapan bireylere kıyasla daha az sancı hisseder ve daha rahattır.

  Suda Doğum Kolay Mı?

  Suda doğum uygulamasının diğer doğal doğum uygulamalarına kıyasla çok daha kolay olduğu bilinmektedir.

  Suda Doğum Kaç Saat Sürer?

  Suda doğum, diğer doğal doğum uygulamalarında olduğu gibi 8 ila 12 saat kadar sürebilmektedir. Bu süre, anne adayının kaçıncı doğumu olduğuna göre değişiklik gösterebilir.

  Suda Doğum Yapmak Zararlı Mı?

  Suda doğumun herhangi bir zararı veya yan etkisi yoktur. Aksine doğum sürecini kolaylaştırması ve anne adayının rahatlamasını sağlaması gibi sebeplerden son derece yararlıdır.

  Suda Doğum Nerede Yapılır?

  Suda doğum, bu uygulamayı gerçekleştirmeye izni olan özel kliniklerde ve hastanelerde yapılabilmektedir. İstanbul’da suda doğum yapan hastaneler bu uygulamanın sağlıklı ve güvenli bir şekilde gerçekleşmesine olanak sağlayan uzman doktorlara sahiptirler.

  Suda Doğum Nasıl Olur?

  Suda doğum uygulaması öncesinde anne adayının ve bebeğin sağlık kontrolleri gerçekleştirilir. Eğer uygulamaya engel teşkil edebilecek bir sağlık sorunu yoksa anne adayına suda doğum eğitimi verilir. Doğum başladığı zaman anne adayı, içerisinde 37 derece su barındıran özel bir küvete alınır. Anne adayı küvetin içerisindeyken kadın doğum uzmanı ve sağlık çalışanları anne adayını yönlendirir.  Böylece doğum güvenli, konforlu, rahat ve sağlıklı bir şekilde gerçekleşmiş olur.

  İstanbul Suda Doğum Fiyatları 2024

  İstanbul suda doğum diyatları ve suda doğum ücreti hakkında detaylı bilgi almak için Doç. Dr. Mustafa Behram ile iletişime geçebilirsiniz.

  Doktora Sorun!
  Call Now Button