Kızlık Zarı Dikimi İstanbul

  Vajina girişinin birkaç santim içerisinde, tıp dilinde hymen olarak bilinen ince bir zar dokusu yer almaktadır. Halk arasında kızlık zarı olarak da bilinen bu doku, yapısındaki kılcal kan damarları sebebiyle, yırtıldığı zaman hafif bir ağrıya ve kanamaya yol açabilmektedir. Kızlık zarı yırtılmasının başlıca sebepleri arasında cinsel birleşme, ağır sportif faaliyetler, kazalar ve mastürbasyon gibi faaliyetler sırasında vajina içerisine cisim sokmak gelmektedir. Kızlık zarı yırtılmasından şüphelenen bireyler, kızlık zarı muayenesi yaptırabilir ve zarlarının bütünlüğü hakkında fikir edinebilirler. Daha sonra da isterlerse kalıcı kızlık zarı dikimi İstanbul veya geçici kızlık zarı dikimi İstanbul ile kızlık zarı onarımı yaptırabilirler. Yazımızın devamında ‘’Kızlık zarı dikimi sonrası kanama olur mu?’’, ‘’Kızlık zarı yırtılınca kanama olmak zorunda mı?’’, ‘’Kızlık zarı neden yırtılır?’’ ve ‘’Kızlık zarı onarımı nasıl olur?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt bulabilirsiniz. İstanbul kızlık zarı dikimi hakkında merak ettikleriniz için bizi arayabilir; detaylı bir görüşme için Dr. Mustafa Behram gibi alanında uzman bir hekimden randevu alabilirsiniz.

  Kızlık Zarı Dikimi Nedir?

  Kızlık zarı dikimi İstanbul, herhangi bir sebepten zarar gören veya yırtılan kızlık zarının onarılması için yapılan uygulamadır. Özel dikiş teknikleri ile yapılan bu uygulamanın iki farklı türü vardır. İlki geçici kızlık zarı dikimi, diğeri ise kalıcı kızlık zarı dikimidir. Her iki işlemden sonra da kızlık zarı yeniden yırtılırsa kanama meydana gelmektedir.

  Kızlık Zarı Dikimi Neden Yapılır?

  Kızlık zarının biyolojik görevi, vajinal kanal ve üreme sistemi organları için belli oranda bir koruma oluşturmaktadır. Ancak bazı toplumlarda kızlık zarına, kişinin ‘’bekaretini’’ simgeleme görevi de verilmektedir. Bu yüzden pek çok birey, kızlık zarlarının bütünlüğüne büyük bir önem vermektedir. Kızlık zarı dikimi, bahsi geçen dokunun onarılması amacıyla yapılmaktadır.

  Kızlık Zarı Muayenesi Nedir?

  Kızlık zarı muayenesi, kızlık zarının bütünlüğünü kontrol etmek amacıyla yapılan muayene işlemidir. Bu muayene sayesinde kızlık zarında bir yırtılma veya hasar olup olmadığı anlaşılabilir. Eğer bir yırtılma söz konusu ise isteyen bireyler, kızlık zarı dikimi işlemine başvurabilir.

  Kızlık Zarı Nasıl Yırtılır? Kızlık Zarı Neden Yırtılır?

  Kızlık zarı şu gibi nedenlerden yırtılabilir:

  • Cinsel birliktelik.
  • Mastürbasyon sırasında vajina içerisine bir cisim sokulması.
  • Bazı sportif faaliyetler sonucu.

  Kızlık zarı bahsi geçen nedenler sebebiyle yırtılabilmektedir. Bununla birlikte bazı kadınlarda doğuştan kızlık zarı olmayabilir.

  Kızlık Zarı Yırtılması Belirtileri Nelerdir? 

  Kızlık zarı yırtılması belirtileri arasında şunlar yer alır:

  • Hafif ve keskin bir ağrı hissi.
  • Yoğunluğu ve miktarı değişebilen kanama.

  Kızlık zarı, bazı durumlarda cinsel birlikteliğe rağmen yırtılmayabilir veya yırtılsa da kanama gözlenmeyebilir. Bu gayet doğal bir durumdur. Kızlık zarının yapısı kişiden kişiye farklılık gösterebilmektedir. Bu yüzden kızlık zarının yırtılıp yırtılmadığını anlamak için kızlık zarı muayenesi gerekebilir.

  Kızlık Zarı Diktirilebilir Mi?

  Günümüzde özel dikiş yöntemleri ile kızlık zarını onarmak mümkündür. Bu işlem geçici kızlık zarı onarımı ve kalıcı kızlık zarı onarımı şeklinde yapılabilmektedir. Geçici kızlık zarı dikimi sonrasında, dikişler yaklaşık 7 ila 10 gün içerisinde kaybolacaktır. Bu yüzden geçici kızlık zarı dikimi, planlanan cinsel birliktelikten 4 ila 5 gün önce yaptırılmalıdır. Kalıcı kızlık zarı dikiminde ise yapılan onarma işlemi kalıcıdır ve herhangi bir süre sınırı yoktur.

  Kızlık Zarı Dikimi Anlaşılır Mı?

  Kızlık zarı dikimi, bir jinekolog muayenesi olmadan anlaşılamaz. Özellikle de cinsel birliktelikten sonra, yani kızlık zarı yeniden yırtıldıktan sonra kızlık zarı dikimi yapılıp yapılmadığını anlamak mümkün değildir. 

  Kızlık Zarı Dikimi Kayıtlara Geçer Mi?

  Kızlık zarı dikimi, her tıbbi işlem gibi hastanın haklarını korumak adına, bir yasal zorunluluk olarak kayda alınır. Ancak hastanın tıbbi işlem geçmişi veya hastane kayıtları, kişinin kendisi haricinde kimse ile paylaşılmaz. Bireyin aile üyeleri veya eşi de dahil olmak üzere kimse, bireyin izni olmadan sağlık kayıtlarına ulaşamaz.

  Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Yapılır?

  Kızlık zarı dikimi, daha önce de bahsettiğimiz gibi iki farklı şekilde yapılmaktadır. Bunlar kalıcı kızlık zarı dikimi ve geçici kızlık zarı dikimidir. Bu uygulamalar temelde aynı prensiple yapılırlar. Özel dikiş işlemleri ile kızlık zarı, vajina duvarının diğer tarafında sabitlenir. Adet kanının çıkabilmesi için de bir boşluk bırakılır. Böylece vücudun doğal döngülerine zarar verilmez. İşlemler öncesinde hastaya lokal anestezi uygulandığı için ağrı ve rahatsızlık hissi ortaya çıkmaz. Geçici kızlık zarı dikimi 10 dakikada, kalıcı kızlık zarı dikimi ise 30 dakikada sonlanabilmektedir.

  Kızlık Zarı Dikimi Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

  Doktor, kızlık zarı dikiminin ardından bireyi taburcu eder. Bu süreçte eve gidene kadar kullanması için günlük hijyenik ped verebilir. Çünkü kızlık zarı dikimi sonrası lekelenme tarzı hafif bir kanama görülebilmektedir. Kızlık zarı onarımı sonrası kişi, bir süre ağır işler yapmamalıdır. Eğer gerekiyorsa kontrol muayenelerini ihmal etmemelidir.

  İstanbul Kızlık Zarı Dikimi Fiyatları 2024

  İstanbul kızlık zarı dikimi fiyatları, uygulamanın hangi yöntemle yapıldığına göre değişiklik gösterebilir. İstanbul kızlık zarı onarımı fiyatları hakkında bilgi almak için bizi arayabilir; detaylı bir görüşme için Dr. Mustafa Behram gibi alanında uzman bir hekimden randevu alabilirsiniz.

  Doktora Sorun!
  Call Now Button