Tüp Bağlama Ameliyatı İstanbul

  Tüp bağlama ameliyatı İstanbul, fallop tüplerini cerrahi olarak bağlamak ve istenmeyen gebelikleri etkin bir şekilde önlemek amacıyla yapılan gelişmiş bir cerrahi operasyondur. Gebelik ve doğum gibi süreçler hem maddi hem manevi açıdan son derece zorlu olabilmektedir. Bu yüzden bireyler, istenmeyen gebelikleri önlemek amacıyla çeşitli doğum kontrol yöntemlerine başvurmaktadır. Bu yöntemler arasında en bilinenleri spiral uygulaması, kondom kullanımı ve doğum kontrol haplarıdır. Bunlara ek olarak sıkça tercih edilen bir yöntem daha vardır. Tüp bağlatma olarak bilinen bu işlem, istenmeyen gebelikleri önleme konusunda en başarılı uygulamalardan biridir. Gerektiğinde tüplerin yeniden açılması da mümkün olduğu için sıkça tercih edilmektedir.

  Bu yazının devamında ‘’Tüp bağlatma ameliyatı nasıl yapılır?’’, ‘’Kapalı tüp bağlatma ameliyatının avantajları nelerdir?’’, ‘’Kapalı tüp bağlatma ameliyatı ne kadar sürer?’’ ve ‘’Bağlatılan tüpler nasıl açılır?’’ gibi merak edilen soruların yanıtını bulabilirsiniz. İstanbul tüp bağlama ameliyatı hakkında merak ettikleriniz için Doç. Dr. Mustafa Behram ile iletişime geçebilir, randevu alabilirsiniz.

  Tüp Bağlama Ameliyatı Nedir?

  Tüp bağlama ameliyatı, fallop tüplerinin; sperm hücrelerinin yumurta hücresine ulaşmasını engellemek amacıyla bağlanmasıdır. Ejekülasyon sonucu vajinal kanalda ilerleyen sperm hücreleri, fallop tüplerinde yumurta hücresi ile buluşur ve yumurta hücresini döller. Tüp bağlatma ameliyatı yaptıran kadınlarda ise spermlerin yumurta hücresine ulaşması mümkün değildir. Böylece istenmeyen gebelikler etkin bir şekilde önlenmiş olmaktadır. 

  Tüp Bağlama Ameliyatı Neden Yapılır?

  Tüp bağlama ameliyatı, spermlerin yumurta hücresini döllemesini engellemek ve dolayısıyla da istenmeyen gebelikleri önlemek amacıyla yapılmaktadır. Tüp bağlama ameliyatı, uzun vadede diğer tüm doğum kontrol uygulamalarından daha etkili ve daha hesaplıdır. Tıp dilinde tüp ligasyonu olarak da bilinen bu işlem kapalı cerrahi yöntemlerle de yapılabilmektedir.

  Tüp Bağlama Ameliyatı Kimlere Yapılabilir?

  18 yaşını doldurmuş olan her birey tüp bağlatma ameliyatı yaptırabilmektedir. Bunun haricinde uygulama için bir sınırlandırma yoktur. Operasyon öncesinde doktor, hastanın ameliyat için uygunluğunu detaylı olarak değerlendirecektir.

  Tüp Bağlama Ameliyatının Avantajları Nelerdir?

  Tüp bağlatma ameliyatının avantajları şunlardır:

  • Uygulama anestezi altında yapıldığı için ağrı ve rahatsızlık hissi duyulmaz.
  • İstenmeyen gebelikleri %99,8’e kadar önler.
  • Uzun vadede diğer doğum kontrol uygulamalarına göre daha hesaplıdır.
  • Laparoskopik yöntemlerle yapılabildiği için ameliyat sonrasında iz kalmaz.
  • İsteyen bireyler tüplerini yeniden açtırabilir.
  • Birey tüplerinin yeniden açılmasını isteyene kadar kalıcı bir koruma sunmaktadır.

  Tüp bağlatmanın avantajları bu şekilde sıralanabilmektedir.

  Tüp Bağlatma Ne Kadar Güvenilir?

  Tüp bağlatma uygulaması, istenmeyen gebeliklere karşı %99,8 oranında bir korunma sağlamaktadır. Bu da tüp bağlama ameliyatını son derece güvenli ve başarılı bir doğum kontrol uygulaması yapmaktadır. 

  Tüp Bağlatma Ameliyatı Kısır Bırakır Mı?

  Tüp bağlama ameliyatı bireyin kısır kalmasına yol açmaz. Bu işlem, alanında uzman bir hekim tarafından, ideal koşullar altında yapıldığı takdirde kısırlık gibi sorunlara yol açmamaktadır. Ancak eğer işlem sırasında fallop tüplerinin yapısına zarar verilirse, tüpler yeniden açıldıktan sonra bile gebeliğin meydana gelme oranı belli miktarda düşebilmektedir. Bu yüzden tüp bağlama ameliyatı yapan doktorlar arasında seçim yaparken iyi düşünülmelidir.

  Tüp Bağlatma Ameliyatı Sonrası Tüpler Yeniden Açılabilir Mi?

  Tüp bağlatma ameliyatı yaptıran kadınlar, istedikleri takdirde benzer bir işlem yardımıyla tüplerini yeniden açtırabilirler. Bu sayede yeniden hamile kalmaları mümkün hale gelir.

  Tüp bağlatma Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

  Tüp bağlatma ameliyatı yaklaşık 15 ila 20 dakika içerisinde tamamlanan bir operasyondur. Operasyonun hem kısa sürede tamamlanması hem de son derece etkili olması, kadınların bu uygulamayı seçme tercihlerinden biridir.

  Kapalı Tüp Bağlatma Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Kapalı tüp bağlatma ameliyatı, hastanın talebine ve doktorun önerisine göre lokal veya genel anestezi altında yapılabilir. Hastalar, her iki anestezi uygulamasında da ameliyat sırasında ağrı hissetmezler. Bu operasyon genellikle kapalı cerrahi yöntemlerle yapılmaktadır. Yani laparoskopik tüp bağlatma ameliyatı olarak gerçekleşmektedir. Doktor, operasyon sırasında göbek çevresine açılan 5 milimetrelik mikro kesiler yardımıyla fallop tüplerine ulaşmaktadır. Mikro kamera yardımı ile hedef bölgeyi anlık olarak izlerken, bir yandan da tüpleri dikkatli bir şekilde bağlamaktadır. Böylece ameliyat güvenli bir şekilde son bulmaktadır. Hastalar genellikle ameliyattan birkaç saat sonra taburcu edilmektedir. Taburcu olan hastaların 3 ila 7 gün içerisinde günlük yaşama dönmeleri mümkündür.

  İstanbul Tüp Bağlama Ameliyatı Fiyatları 2024

  İstanbul tüp bağlama ameliyatı fiyatları ve kapalı tüp bağlatma ameliyatı fiyatları hakkında merak ettikleriniz için Doç. Dr. Mustafa Behram ile iletişime geçebilir, randevu alabilirsiniz.

  Doktora Sorun!
  Call Now Button