Kürtaj İstanbul

  Kürtaj İstanbul, gebeliğin sonlanması amacıyla yapılan, tıbbi bir uygulamadır. Bazı bireyler, istenmeyen gebeliklerini sonlandırmak için kürtaj işlemine başvururlar. Bazıları ise gebeliğin, sağlıkları için tehlikeler barındırması sebebiyle kürtaj yaptırırlar. İlki isteğe bağlı kürtaj olarak bilinmektedir ve gebeliğin 10. haftasına kadar isteyen her kadına yapılabilmektedir. Diğeri içinse herhangi bir süre sınırlandırması yoktur. Eğer gebeliğin anne adayının sağlığı için tehlikeli olduğu anlaşılırsa 10. haftadan sonra da kürtaj ile gebeliği sonlandırmak mümkündür.

  İstanbul kürtaj işlemi, günümüzde ilaçlı kürtaj, klasik kürtaj ve vakumlu kürtaj gibi yöntemlerle yapılabilmektedir. Bahsi geçen yöntemler arasında en sık tercih edileni vakumlu kürtajdır. Modern ve gelişmiş bir uygulama olması sebebiyle, diğerlerine kıyasla oldukça avantajlıdır. Yazımızın devamında ‘’Kürtaj ne zamana kadar yapılabilir?’’, ‘’Kürtaj yasak mı?’’, ‘’Kürtaj İstanbul kaç yaşındakilere yapılabilir?’’ ve ‘’Kürtaj İstanbul nasıl yapılır?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt bulabilirsiniz. İstanbul kürtaj işlemi hakkında merak ettikleriniz için bize ulaşabilir; detaylı bir görüşme için Dr. Mustafa Behram gibi alanında uzman bir hekimden randevu alabilirsiniz.

  Kürtaj Nedir? Vakumlu Kürtaj Nedir?

  Kürtaj, istenmeyen veya sağlık açısından risk oluşturan gebeliklerin tıbbi olarak sonlandırılmasıdır. Bu işlem pek çok modern ülkede isteğe bağlı olarak yapılabilmektedir. Türkiye de bu ülkelerden biridir. Yasalar, kadınların, 10. haftaya kadar olan gebeliklerini sonlandırabilmeleri için güvence sunmaktadır. Ancak 10. haftayı geçmiş olan gebelikler isteğe bağlı olarak sonlandırılamaz. Bu gebeliklerin sonlandırılabilmesi için anne adayının sağlığını tehlikeye atabilecek bir durumun söz konusu olması veya bebekte ciddi bir rahatsızlık bulunması şartı aranmaktadır.

  Kürtaj Neden Yapılır?

  Kürtaj genel olarak üç nedenden yapılmaktadır. İlki, bireyin hamileliğini sonlandırmak istemesidir. Bu isteğe bağlı kürtaj olarak bilinmektedir. Diğeri gebeliğin, anne adayının sağlığı açısından risk oluşturması durumudur. Sonuncusu ise bebekte, ciddi bir kromozom anormalliği ve benzer bir rahatsızlık bulunmasıdır. Kürtaj, rahmi, çoktan sonlanmış olan gebeliklerin kalıntılarından temizlemek için de kullanılabilmektedir. Aynı zamanda rahimden, incelenmek üzere doku alınacağı zaman da kürtaj işlemine başvurmak mümkün olabilir.

  İsteğe Bağlı Kürtaj Yasal Mı?

  İsteğe bağlı kürtaj, gebeliğin 10. haftasına kadar yasaldır. Bu hak, yasalar tarafından korunma altındadır. Evli olmayan bireyler, gebeliğin 10. haftasına kadar istedikleri zaman kürtaj yaptırabilirler. Evli olan kadınlar ise, eşlerinin de rızası alındığı takdirde 10. haftaya kadar kürtaj yaptırabilirler.

  Kürtaj Kayıtlara Geçer Mi?

  Kürtaj kişinin tıbbi kayıtlarına geçmektedir. Bireye yapılan tıbbi müdahaleler ve tedaviler, gerektiğinde bireyin haklarını koruyabilmek adına kayıt altına alınmaktadır. Bu yasal bir zorunluluktur. Ancak kişinin kendisi dışında hiç kimse bu kayıtlara ulaşamaz. Sağlık kuruluşları, bu bilgileri bireyin izin vermediği kimse ile paylaşmazlar. Bu sınırlandırmaya bireyin birinci dereceden akrabaları dahildir.

  Kürtaj Tehlikeli Mi?

  Her tıbbi uygulama, alanında uzman bir kişi tarafından, ideal koşullar altında gerçekleştirilmelidir. Kürtaj da bu uygulamalardan biridir. Eğer bahsi geçen şartlar sağlanıyorsa kürtaj işlemi çok daha güvenli ve başarılı bir şekilde gerçekleşecektir.

  Kürtaj Riskleri Nelerdir?

  Kürtajın riskleri arasında şunlar yer alabilir:

  • Beklenmedik kanamalar.
  • İkincil enfeksiyonlar.
  • Rahmin veya benzer organların zarar görmesi.
  • Gebeliğin sonlanmaması.

  Eğer kürtaj işlemi, daha önce de bahsettiğimiz gibi uygun koşullar altında gerçekleşirse bu risklerin oranları son derece düşüktür. Bu risklerden çekinen ancak kürtaj yaptırmak isteyen kadınlar, doktor seçimini özenli bir şekilde yaparak bahsi geçen risklerden büyük oranda korunabilirler. 

  Kürtaj İstanbul Ne Zaman Yapılır?

  İsteğe bağlı kürtajlar, gebeliğin 10. haftasına kadar yapılabilmektedir. Kürtajın tam olarak hangi tarihte yapılacağını genelde doktor, hasta ile birlikte kararlaştırılır. Gebeliğin bazı haftaları kürtajın başarılı bir şekilde gerçekleşmesi için daha uygundur. Doktor da işlemin bu haftalarda yapılmasını önerecektir. İsteğe bağlı olmayan kürtajların ne zaman yapılacağına ise, detaylı sağlık değerlendirmeleri sonrasında karar verilir.

  Kürtaj Nerede Yapılır?

  Kürtaj, bu işlem için uygun koşulların sağlandığı kliniklerde, hastanelerde ve muayenehanelerde yapılabilir. Günümüzde pek çok devlet hastanesi, isteğe bağlı kürtaj yaptırmak isteyen kadınların önüne çeşitli engeller koymaktadır. Bu yüzden kadınlar, genelde özel hastanelerde ve kliniklerde kürtaj yaptırmaktadır.

  Kürtaj İstanbul Kimlere Yapılabilir?

  Kürtaj işleminin bazı sınırlandırmaları vardır. Bu sınırlandırmalar arasında en önemlisi de reşit olma gerekliliğidir. 18 yaşını doldurmuş olan bireyler evli değillerse sadece kendi istekleriyle kürtaj yaptırabilirler. Evlilerse eşlerinin de rızası alınır, bu yasal bir yükümlülüktür. Eğer birey 18 yaşından küçükse, evli de olsa kürtaj için ebeveynlerin veya yasal vasinin izni gerekmektedir. 15 yaşından küçük bireyler ise, ebeveynlerin izni de olsa herhangi bir istismar durumu söz konusu olabileceğinden, yasal mercilere haber verilmeden kürtaj yaptıramazlar. Yasal süreçler sonrasında kürtaj işlemi gerçekleştirilebilir. 

  Kürtaj İstanbul Nasıl Yapılır? 

  Kürtaj öncesinde doktor, hastanın sağlık durumunu ve gebeliği detaylı olarak değerlendirir. Daha sonrasında ise hasta ile birlikte kürtaj yöntemi kararlaştırılır. Kürtajlar üç farklı yöntem ile gerçekleşebilmektedir. İlki ilaçlı kürtaj olarak bilinen işlemdir. Bu işlem sayesinde gebelik, özel ilaç uygulaması ile sonlandırılır. Diğeri ise klasik kürtajdır. Bu kürtaj uygulamasında, anestezi altında olan hastanın rahmi, özel aparatlar yardımı ile kazınır. Böylece gebelik son bulur. Üçüncü ve en modern olan uygulamada ise özel bir vakumdan yararlanılır. Bu yüzden işlem, vakumlu kürtaj veya vakum kürtaj isimleriyle bilinmektedir. Vakumlu kürtajda, rahimde negatif basınç oluşturan bir cihaz yardımı ile gebelik sonlandırılır. Çok daha hızlı ve konforlu bir işlemdir.

  Kürtaj Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

  Kürtaj sonrası hastalar, geçirdikleri işlemin kapsamına göre birkaç saat içerisinde taburcu edilirler. Özellikle de vakumlu kürtaj sonrası iyileşme süreci çok daha hızlıdır. Hastalar birkaç saat içerisinde evlerine dönebilir, belli oranda gündelik yaşamlarına devam edebilirler. Yine de kürtaj yaptıran her kadının, bir süre ağır işler yapmamaya dikkat etmesi gerekmektedir. Doktorunuz vakumlu kürtaj sonrası iyileşme süreci hakkında detaylı bilgilendirmelerde bulunacaktır.

  İstanbul Kürtaj Fiyatları 2024

  İstanbul kürtaj fiyatları, kürtajın hangi yöntemle yapılacağına göre kişiden kişiye değişebilir. İstanbul vakumlu kürtaj fiyatları hakkında bilgi almak için bizi arayabilir; detaylı bir görüşme için Dr. Mustafa Behram gibi alanında uzman bir hekimden randevu alabilirsiniz.

  Doktora Sorun!
  Call Now Button