İstanbul Vajinoplasti

  Vajina ve vajinal kanal, dişi üreme sistemindeki en önemli bölgelerdendir. Oldukça gelişmiş bir yapıya sahip olan bu organ, elastik yapısı sayesinde gerektiğinde genişleyebilmekte daha sonra ise eski haline dönebilmektedir. Bu sayede cinsel birlikteliklerden ve doğum gibi olaylardan sonra genişleyen vajina, eski darlığına yeniden kavuşur. Ancak çoğul doğumlar, zorlu doğumlar ve ilerleyen yaş gibi etmenler, zaman içerisinde vajinaya esneklik kazandıran dokulara zarar verebilmektedir. Bu dokuların zarar görmesi ve yıpranması ile birlikte vajina, genişledikten sonra yeniden daralma özelliğini kaybeder. Bu da kadınların cinsel yaşamını olumsuz etkileyen durumlara yol açar.

  Genişleyen vajina, cinsel birleşmeler sırasında hissizliğe, kuruluk problemlerine sebep olabilir. Vajina daraltma ameliyatı olarak bilinen vajinoplasti operasyonu sayesinde bahsi geçen dokuları onarmak ve vajinaya yeniden dar bir yapı kazandırmak mümkündür. Böylece hem kişinin kendisi hem de kişinin partneri, cinsel birleşmeler sırasında daha fazla haz alacaktır. Yazımızın devamında ‘’Vajinoplasti nasıl yapılır?’’, ‘’Vajina daraltma nasıl olur?’’, ‘’Vajina daraltma yöntemleri nelerdir?’’ ve ‘’Vajinoplasti sonrası iyileşme süreci nasıldır?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. İstanbul vajinoplasti ameliyatı hakkında bilgi almak için bizi arayabilir; detaylı bir görüşme için Dr. Mustafa Behram gibi alanında uzman bir hekimden randevu alabilirsiniz.

  Vajinoplasti Nedir? Vajina Daraltma Estetiği Nedir?

  Vajinoplasti İstanbul, vajinadaki kalıcı genişlemenin sonlandırılması ve vajinal kanalın dar bir yapıya kavuşması için yapılan operasyondur. Vajina daraltma ameliyatı olarak da bilinen bu işlem sayesinde hem bireyin kendisinin hem de partnerinin cinsel birliktelikten aldığı haz artabilir. Vajinada hissizlik ve vajinal kuruluk gibi sorunlar ortadan kaldırılabilir. 

  Vajinoplasti Neden Yapılır?

  Vajinoplastinin birincil amacı, vajinadaki genişlemeyi sonlandırmak, vajinanın yeniden dar bir yapı kazanmasını sağlamaktır. Bu işlem başarılı bir şekilde gerçekleştiği takdirde, cinsel isteksizlik, vajinal kuruluk ve vajinada hissizlik gibi sorunlarda ortadan kalkabilir. Birey çok daha sağlıklı bir cinsel yaşama sahip olabilir. Vajinoplasti bu amaçlar doğrultusunda yapılan bir ameliyattır.

  Vajina Neden Genişler?

  Vajina genişlemesi şu gibi sebeplerden ortaya çıkabilir:

  • Zorlu doğum (iri bebek doğurmak.)
  • Çoğul doğumlar (ikiz, üçüz…)
  • Birden fazla doğum yapmış olmak.
  • İlerleyen yaş.
  • Genetik faktörler.

  Bu gibi faktörler zaman içerisinde vajinanın genişlemesine sebep olabilir. Cinsel birliktelikler vajina genişlemesine sebep olmazlar.

  Vajinanın Genişlemesi Nasıl Önlenir?

  Bireyin, vajina genişlemesine engel olmak adına yapabileceği pek bir şey yoktur. Çünkü yukarıda bahsetmiş olduğumuz sebeplerin çoğu; doğal olaylar veya süreçler sonucu meydana gelmektedir. İnsan vücudundaki her doku gibi, vajinadaki bağ ve kas dokular da yıpranabilir. Elastik yapılarını kaybedebilir ve vajinada genişlemeye yol açabilirler.

  Vajina Daraltma Nasıl Olur?

  Vajina daraltma işlemi ancak cerrahi bir uygulama ile yapılabilmektedir. Vajina içerisinde fazlalık yapan veya yıpranmış olan dokular; cerrahi müdahale harici uygulamalarla alınamaz veya onarılamazlar. Bu yüzden vajina genişlemesinden şikayetçi olan bireylere, vajina daraltma ameliyatı veya bir diğer ismiyle vajinoplasti yaptırmaları önerilir.

  Vajinoplasti Kimlere Yapılabilir?

  Vajinoplasti, aynı diğer estetik operasyonlar gibi yalnızca 18 yaşını doldurmuş olan bireylere yapılabilmektedir. Daha erken yaşta olan kişilere, doku gelişimlerinin ideal bir şekilde tamamlanabilmesi için bu tarz bir uygulama önerilmez.  Eğer birey yakın zamanda hamile kalmayı düşünüyorsa, hamileyse veya emzirme dönemindeyse vajinoplastiyi ileri bir tarih ertelemesi önerilir.

  Vajinoplasti Ne Kadar Sürer?

  Vajina daraltma ameliyatı yaklaşık 45 ila 60 dakika arasında tamamlanmaktadır. Ancak bazı durumlarda operasyon, ameliyatın kapsamına göre daha erken veya daha geç sonlanabilmektedir. 

  Vajinoplasti Ağrılı Mı?

  Vajinoplasti ağrılı bir operasyon değildir çünkü vajinoplasti öncesinde hastaya anestezi işlemi uygulanır. Anestezi işlemi sayesinde dokular, ağrıya sebep olan uyarıları iletemez veya algılayamazlar. Böylece ağrı hissi bir süreliğine tamamen engellenmiş olur.

  Vajinoplasti Nasıl Yapılır? Vajina Daraltma Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Vajinoplasti ameliyatı öncesinde hastalara genel anestezi uygulanmaktadır. Genel anestezi sırasında hastaların ağrı ve rahatsızlık hissi duyması tamamen engellenir. Anestezi işleminin ardından vajinal kanaldaki sarkmalara, doku yıpranmalarına ve doku fazlalıklarına müdahale edilir. Böylece vajinal kanal, 5 ila 6 santimetre içeriye kadar daraltılır. Operasyon yaklaşık 1 saat içerisinde tamamlanmış olur.

  Vajinoplasti Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

  Vajinoplasti yaptıranlar, ameliyatın ardından özel bir odaya alınırlar. Bir gece boyunca bu odada misafir edilirler. Daha sonra ise taburcu edilirler. Ameliyattan sonra 1 hafta içerisinde büyük oranda iyileşme gözlenir. Hasta bu süreçte, doktorun da izniyle gündelik yaşamına dönebilir. Vajinal dokuların tamamen iyileşmesi 1 ayı bulabilmektedir.

  Vajinoplasti Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  Vajina daraltma ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler şunlarıdır:

  • İki gün kadar duş alınmamalı veya banyo yapılmamalıdır. Daha sonra ise tam iyileşme sağlanana kadar ayakta duş alınmalıdır.
  • Bir süre rahat kıyafetler tercih edilmelidir.
  • Yorucu işler yapılmamalıdır.
  • Doktorun tavsiye ettiği süre boyunca cinsel ilişkiye girilmemelidir.
  • Denize, havuza veya kaplıcaya girilmemelidir.
  • Bir süre ağır sportif faaliyetler yapılmamalıdır.

  Doktorunuz, vajinoplasti öncesi sonrası süreçler hakkında sizi detaylı olarak bilgilendirecektir.

  İstanbul Vajinoplasti Fiyatları 2024

  İstanbul vajinoplasti fiyatları, tedavinin nerede yapıldığına göre kişiden kişiye değişebilir. İstanbul vajina daraltma fiyatları hakkında bilgi almak için bizi arayabilir; detaylı bir görüşme için Dr. Mustafa Behram gibi alanında uzman bir hekimden randevu alabilirsiniz.

  Doktora Sorun!
  Call Now Button