Polikistik Over Sendromu Tedavisi İstanbul

  Yumurtalıklar, rahmin sağ ve sol yanında yer alan çok önemli organlardır. Tıp dilinde over olarak bilinen bu organ sayesinde yumurta hücreleri gelişir, çatlar ve döllenmeye hazır hale gelirler. Ancak hormon bozukluğu gibi bazı durumlar sırasında, içerisinde yumurta hücresi barındıran foliküllerin sağlıklı bir şekilde gelişmesi ve çatlaması mümkün olmayabilir. Çatlayamayan foliküller, zaman içerisinde kistik bir yapıya dönüşebilirler. Kümeler halinde bulunabilen, yerleşimleri ve sayıları değişiklik gösterebilen bu kistlerin varlığı durumunda polikistik over sendromu İstanbul olarak bilinen rahatsızlıktan söz edilir.

  İstanbul polikistik over sendromu adet düzensizliği ve kısırlık gibi ikincil sorunlara yol açan ciddi bir kadın hastalığıdır. Bahsi geçen sorunlar kişinin hem gündelik yaşamını hem de doğurganlığını olumsuz etkileyebilmektedirler. Yazımızın devamında ‘’Polikistik over sendromu nasıl tedavi edilir?’’, ‘’Polikistik over sendromu kimlerde ortaya çıkar?’’, ‘’Polikistik over sendromu kısırlık yapar mı?’’ ve ‘’Polikistik over sendromu nasıl tedavi edilir?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. İstanbul polikistik over sendromu tedavisi hakkında merak ettikleriniz için bize ulaşabilir; detaylı bir görüşme için Dr. Mustafa Behram gibi alanında uzman bir hekimden randevu alabilirsiniz.

  Polikistik Over Sendromu Nedir?

  Polikistik over sendromu İstanbul, yumurtalıklarda birden fazla kist oluşumu ile kendini gösteren önemli bir kadın hastalığıdır. Polikistik over sendromu sonucu oluşan kistler, çoğu zaman iyi huylu bir yapıya sahiptirler, yani kanserli değildirler. Adet düzensizliği ve gebe kalmada güçlük gibi sorunlara yol açabileceklerinden tedavi edilmeleri gerekir.

  Polikistik Over Sendromu Neden Olur?

  Polikistik over sendromu genelde hormon dengesizliği sebebi ile meydana gelir. Hormonlar, yumurtlama döngüsünde önemli görevler üstlenirler. Eğer hormon dengesinde bir bozulma meydana gelirse gerektiği gibi çatlayamayan yumurta folikülleri kistleşmeye başlar. Kist oluşumu tekrar eder ve kümeler halinde kistler görülmeye başlanırsa sorun, polikistik over sendromu olarak isimlendirilir.

  Polikistik Over Sendromu Belirtileri Nelerdir?

  Polikistik over sendromu belirtileri şunlardır:

  • Adet kanamalarının normalden daha ağrılı ve miktar bakımından daha yoğun olması.
  • Adet düzensizliği.
  • Kıllanma.
  • Kilo alımı.
  • Gebe kalmada güçlük.
  • Depresyon ve kaybı bozukluğu gibi psikolojik durumlar.
  • Saç dökülmesi.
  • Ses kalınlaşması.
  • Karın ağrısı.
  • Memelerde ve meme uçlarında temasa karşı hassasiyet.
  • Ciltte yağlanma.
  • Çeşitli sindirim sistemi ve boşaltım sistemi sorunları.

  Bahsi geçen belirtiler bireyin günlük yaşamını son derece zorlaştırabilmektedir. Bu belirtiler sebebiyle polikistik over sendromundan şüphelenen kadınlara, tedavinin mümkün olabilmesi ve yaşam kalitesinin arttırılabilmesi için bir kadın hastalıkları doktoru ile görüşmeleri önerilir. 

  Polikistik Over Sendromu Kısırlık Yapar Mı?

  Polikistik over sendromunda, yumurtlama işlemini yürüten hormonların dengesi bozulmuştur. Bu yüzden yumurta folikülleri gerektiği gibi olgunlaşamaz, çatlayamaz ve döllenmeye hazır yumurtalar meydana getiremezler. Bu da dolaylı olarak gebelik ihtimalini zorlaştırır ve kısırlığa yol açabilir. Ancak polikistik over sendromu hastaları, uygun bir tedavi ile gebe kalabilirler.

  Polikistik Over Sendromu Tehlikeli Mi?

  Polikistik over sendromunun pek çok tehlikesi bulunmaktadır. Polikistik over sendromu, daha önce de bahsettiğimiz gibi kişinin yumurtlama sürecini bozarak gebe kalmada güçlüğe, yani kısırlığa yol açabilmektedir. Bununla birlikte hipertansiyon, karaciğer yağlanması ve şeker hastalığı riski de ortaya çıkabilmektedir.

  Polikistik Over Sendromu Tedavi Edilmezse Ne Olur?

  Polikistik over sendromu, tedavi edilmediği takdirde çok ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu rahatsızlığın, genelde hormon bozukluğu sebebiyle ortaya çıktığını söylemiştik. Hormon bozuklukları, polikistik over sendromu haricinde farklı sorunlara da yol açabilirler. Mesela tedavi edilmeyen polikistik over sendromu, çeşitli metabolizma hastalıklarının ortaya çıkma riskini büyük oranda arttırabilmektedir. Bununla birlikte polikistik over sendromu hastalarında kanser riski, diğer kadınlara kıyasla daha yüksek olabilmektedir.

  Polikistik Over Sendromu Tedavisi Ne Kadar Sürer?

  Polikistik over sendromu tedavisinin süresi, tedavinin hangi yöntemle yapıldığına göre değişiklik gösterebilir. İlaç tedavilerinin, hormon dengesinin yeniden sağlanabilmesi için en az 6 ay kadar sürmesi önerilmektedir. Ancak bazı durumlarda tedavi çok daha uzun veya kısa sürede tamamlanabilir.

  Polikistik Over Sendromu Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

  Polikistik over sendromu tedavisinde pek çok yönteme başvurmak mümkündür. Hastanın hangi yöntemle tedavi olacağına doktor, rahatsızlığın ilerleme durumuna göre hasta ile birlikte karar verir. Bu süreçte çeşitli cerrahi uygulamalara, ilaç tedavilerine ve kontrol muayenelerine başvurulabilir. Bazı durumlarda bu uygulamalar birlikte de yapılabilmektedir.

  Polikistik Over Sendromu Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Polikistik over sendromunda, tedavi planlaması yapılmadan önce çeşitli testler gerçekleştirilir. Bu testler sayesinde polikistik over sendromunu kesin olarak teşhis etmek ve kişiye özel tedavi planlaması yapmak mümkün olur. Bahsi geçen testlerin ardından doktor, hastasına hormon içerikli bazı ilaçlar reçete edebilir. Reçete edilen ilaçlar, düzenli bir kullanım sayesinde hormonları stabilize edecek ve yeni kist oluşumunu engelleyecektir. Gerek görüldüğünde var olan kistler, kapalı cerrahi yöntemlerle alınabilirler. Bu konu hakkında detaylı bilgi almak için sitemizde yer alan Kapalı Yumurtalık Kisti Ameliyatı isimli yazıyı inceleyebilirsiniz.

  İstanbul Polikistik Over Sendromu Tedavisi Fiyatları 2024

  İstanbul polikistik over sendromu tedavisi fiyatları, tedavinin hangi yöntemle yapılacağına göre değişiklik gösterebilir. İstanbul polikistik over sendromu ameliyatı hakkında bilgi almak için bizi arayabilir; detaylı bir görüşme için Dr. Mustafa Behram gibi alanında uzman bir hekimden randevu alabilirsiniz.

  Doktora Sorun!
  Call Now Button