Blog geri dön

Kürtaj Sonrası Gebelik

Kürtaj sonrasında iyileşme süreci tamamlandıktan sonra yeniden gebe kalınabilir. Kürtaj sonrasında rahim ve rahim ağzı gibi dokular hassastır. Bu yüzden kürtajdan hemen sonra yeniden gebe kalmaya çalışılmamalıdır.

Kürtaj Sonrası Gebelik Ne Zaman Olmalı?

Kürtaj uygulaması sonrasında birey yaklaşık 3 hafta sonra yeniden yumurtalama dönemine girer. Bu süreçte korunmasız bir ilişkiye bağlı olarak yeniden gebe kalınabilir. Bununla birlikte kürtajdan sonraki 3 ay boyunca gebe kalınması tavsiye edilmez.

Kürtaj Sonrası Gebelik Riskli Mi?

Daha önce kürtaj yaptırmış olan kadınlar da gelecekte güvenli bir şekilde yeniden hamile kalabilirler. Bununla birlikte kürtaj ideal şartlar altında yapılmamışsa veya kürtaj sonrası iyileşme sürecinde doktorun önerilerine uyulmamışsa gebelik riskli bir sürece dönüşebilir. Bu yüzden bazı bireylerin kürtaj sonrası gebelik planları için bir jinekolog ile görüşmeleri ve riskli gebelik takibi gibi uygulamalara başvurmaları gerekebilir.

Kürtaj Sonrası Gebelik Testi Ne Zaman Negatif Olur?

Kürtaj uygulamasından sonra gebelik sonlanmış olsa bile gebelikle ilişkili bazı hormonların seviyesi hala kanda ve idrarda fazladır. Bu yüzden kürtaj sonrasında 10 ila 30 gün boyunca gebelik testi pozitif gelmeye devam edebilir. Bahsi geçen sürenin ardından ise gebelik testi negatif olacaktır.

Kürtaj Sonrası Gebelik İçin Ne Kadar Beklenmeli?

Kürtaj sonrası gebelik için 3 ay beklenilmesi tavsiye edilmektedir. Bahsi geçen süre boyunca rahim dokuları iyileşecek ve yeni bir gebelik süreci için hazır hale geleceklerdir.

Kürtaj Sonrası Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Geçer Mi?

Kürtaj sonrası hamilelik belirtileri genellikle kürtajı takip eden 1 ay içerisinde tamamen geçer. Kürtaj sonrasında Beta HCG gibi hormonların seviyesi anında düşmez. Bu yüzden gebeliğe dair bazı belirtiler uygulamadan sonra da deneyimlenebilir. Bu belirtiler çoğu zaman bir ay içerisinde tamamen geçecektir.

Kürtaj Sonrası Hamilelik Hormonları Ne Zaman Düzelir?

Kürtaj sonrasında Beta HCG hormonu gibi hormonların kandaki ve idrardaki konsantrasyonları yaklaşık 1 ay içerisinde normal seviyelere düşecektir. Bu süreçte diğer hormonlar da dengelenir. 

İstanbul Kürtaj Fiyatları

İstanbul kürtaj fiyatları, uygulamanın detaylarına ve benzer etmenlere göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

Blog geri dön
Doktora Sorun!
Call Now Button