Blog geri dön

Kürtaj Sonrası Süreçler Nasıldır?

Kürtaj sonrasında hastalar bir süre klinikte dinlendikten sonra taburcu edilirler. Beklenmeyen herhangi bir komplikasyon gelişmediği sürece hasta kürtajdan hemen sonra sosyal yaşamına devam edebilir. Bununla birlikte birkaç gün boyunca ağır işlerden uzak durması, yorucu sporlar ve zorlayıcı aktiviteler yapmaması tavsiye edilir.

Kürtaj Sonrası Kanama Olur Mu?

Kürtaj sonrasında bir miktar vajinal kanama olması normaldir. Kanamanın miktarı günden güne azalacaktır ve yaklaşık 15 gün içerisinde ise tamamen sonlanacaktır. Daha uzun süren veya miktarı fazla olan vajinal kanamalar için doktorunuza danışabilirsiniz.

Kürtaj Sonrası Ağrı 

Kürtaj uygulaması sonrasında özellikle de kasık bölgesinde hafif bir ağrı hissedilebilir. Bu ağrı bireyin günlük yaşamını sekteye uğratacak kadar şiddetli değildir. Zaten doktorunuz uygulama sonrası ağrı şikayeti için ağrı kesici ilaç reçete edecektir.

Kürtaj Sonrası Adet Düzensizliği Olur Mu?

Kürtaj sonrası adet düzensizliği olmaz. Bununla birlikte vücut, değişen koşullara uyum sağlarken hormonlarda geçici bir dengesizlik meydana gelebilir ve buna bağlı olarak adet kanaması bir miktar gecikebilir. Bu kalıcı bir sorun değildir.

Kürtaj Sonrası Hamilelik

Kürtaj sonrası hamilelik mümkündür, bununla birlikte gebelik girişimleri öncesinde bir süre beklenmelidir. Kürtaj uygulaması sonrasında rahim bir ay içerisinde iyileşir. Bununla birlikte hamilelik denemesi için 3 ay kadar beklenmesi tavsiye edilir.

Kürtaj Sonrası Beta HCG Düşmezse Ne Olur?

Kürtaj sonrası Beta HCG hormonunun bir süre daha yüksek olması normaldir. Bir süre sonra bahsi geçen hormonun kandaki ve idrardaki konsantrasyonu, hamilelik öncesi miktarına dönecektir. Beta HCG düzeyleri genellikle kürtajdan birkaç ay sonra normal seviyelere gelir. Bu süreçte yapılan gebelik testleri hala pozitif görünebilir.

Kürtaj Sonrası Antibiyotik Kullanılmazsa Ne Olur?

Kürtaj sonrası antibiyotik kullanılmasının nedeni, hali hazırda hassas olan rahim dokularını olası bakteriyel enfeksiyonlara karşı korumaktır. Uygulama sonrası antibiyotik ilaç kullanımı şart olmasa da şiddetle önerilmektedir. 

Kürtaj Sonrası Cinsel Yaşam

Kürtaj sonrasında bir süre hastanın cinsel ilişkide bulunması önerilmez. Çünkü vajinal dokular ve rahim, kürtajdan sonra bir miktar hassastır. Olası tahriş ve enfeksiyon riskinin önlenebilmesi için en az 3 ila 4 hafta boyunca cinsel ilişki tavsiye edilmemektedir.

İstanbul Kürtaj Fiyatları

İstanbul kürtaj fiyatları, uygulamanın detaylarına ve benzer etmenlere göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

Blog geri dön
Doktora Sorun!
Call Now Button