Blog geri dön

Sezaryen Doğum Sonrası Cinsel Yaşam

Gebelik sürecinin sonunda, doğum hangi yöntemle yapılmış olursa olsun cinsel ilişkilere bir süre ara verilmesi gerekir. Normal doğum sonrasında vajinal dokular hassas olduğu için cinsel ilişki bir süre önerilmez. Sezaryen doğumda ise cinsel ilişkinin önerilmemesinin sebebi, karın bölgesinin iyileşme sürecinde olması ve cinsel ilişki sırasında zarar görebilmesidir. Bu yüzden sezaryen doğum sonrasında doktorunuzun önerdiği süre boyunca cinsel ilişkiye girmemeniz tavsiye edilir. 

Yazımızın devamında, sezaryen sonrası cinsel yaşam ile ilgili merak edilen sorulara yanıt vereceğiz.

Sezaryen Doğum Sonrası Ne Zaman Cinsel İlişkiye Girilebilir?

Sezaryen doğum sonrasında yaklaşık 3 ila 4 hafta boyunca cinsel ilişkide bulunulması önerilmez, sonrasında ise karın bölgesine dikkat edilmesi kaydıyla cinsel ilişkide bulunulabilir. Ancak elbette bahsi geçen süre, bireyin iyileşme durumuna ve iyileşme sürecinde deneyimlediği komplikasyonlara göre değişiklik gösterebilir. Doktorunuz konu hakkında daha detaylı bir bilgilendirmede bulunacaktır.

Sezaryen Doğum Cinsel Yaşama Zarar Verir Mi?

Sezaryen doğumun cinsel yaşam ile alakalı sorunlara yol açması beklenmez. Bununla birlikte gebelik ve doğum sürecinde meydana gelen hormon değişimleri nedeniyle birey cinsel isteksizlik gibi sorunlar deneyimleyebilir. Doğumdan sonra bu gibi geçici sorunlar deneyimlenmesi doğaldır. Eğer bu sorunlar birkaç aydan daha uzun süre devam ederse kadın doğum uzmanınız ile görüşebilirsiniz.

Sezaryen Doğum Vajina Genişlemesi Yapar Mı?

Gebelik ve doğum sürecinde, vajinal dokuların bir miktar yıpranması ve buna bağlı olarak vajina genişlemesi meydana gelmesi beklenen bir sorundur. Bununla birlikte bu genişlemenin seviyesi normal doğum yapmış olan bireylerde daha fazla, sezaryen doğum yapmış kişilerde ise daha azdır.

İstanbul Sezaryen Doğum Fiyatları

İstanbul sezaryen doğum fiyatları, operasyonun detaylarına ve benzer etmenlere göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

Blog geri dön
Doktora Sorun!
Call Now Button