Blog geri dön

Sezaryen Doğum Tehlikeli Mi?

Sezaryen doğum tehlikeli bir doğum yöntemi değildir. Elbette tüm cerrahi girişimler gibi sezaryen doğuma bağlı olarak gelişebilecek riskler de mevcuttur. Ancak uzman bir jinekolog tarafından, ideal şartlar altında gerçekleştirilen sezaryen operasyonu oldukça güvenlidir. Halk arasında sezaryen doğumun tamamen zararlı ve önerilmeyen bir uygulama olduğuna dair yanlış bir inanış bulunmaktadır. Elbette normal doğumun bazı avantajları ve faydaları mevcuttur. Ancak sezaryen doğum da son derece önemli bir doğum yöntemidir. Normal doğumun riskli kabul edildiği durumlarda sezaryen doğum ile bebek sağlıklı bir şekilde dünyaya gelebilir. Sezaryen doğum, ilk gerçekleştirildiği yıllardan bu yana, milyonlarca annenin ve bebeğin hayatını kurtarmıştır. Bu yüzden doktorunuz, doğumun sezaryen ile olması gerektiği yönünde öneride bulunuyorsa doktorunuzun tavsiyelerini dinlemelisiniz.

Sezaryen Doğumun Riskleri Nelerdir?

Sezaryen doğuma bağlı gelişebilecek riskler arasında şunlar yer almaktadır:

  • Operasyon sürecine veya iyileşme sürecine bağlı birtakım etmenler nedeniyle enfeksiyon gelişmesi.
  • Operasyondan sonra ağrı hissi.
  • Operasyon sonrası kanama.
  • Karın bölgesinde dikiş izi.

Bunlara ek olarak sezaryen doğum sonrasında karın bölgesinde hafif ödem ve şişlik görülebilir. Ödem ve şişlik gibi sorunlar da operasyondan sonraki birkaç hafta içerisinde zamanla azalacaktır.

Bahsi geçen komplikasyonlar, operasyonun ideal şartlarda gerçekleştirilmesi ve hastanın iyileşme sürecine özen göstermesi ile büyük oranda önlenebilir. Bu yüzden sezaryen doğum yapacak olan bireyler doktor ve hastane seçimlerini dikkatli yapmalı; iyileşme sürecinde ise doktorlarının tavsiye ettiği noktalara özenle uymalıdırlar.

İstanbul Sezaryen Doğum Fiyatları 

İstanbul sezaryen doğum fiyatları, operasyonun detaylarına ve benzer etmenlere göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

Blog geri dön
Doktora Sorun!
Call Now Button