Blog geri dön

Vakumlu Kürtajın Avantajları Nelerdir?

Vakumlu kürtaj, klasik kürtaj uygulamasına alternatif olarak ortaya çıkmış ve avantajları nedeniyle günümüzde sıklıkla tercih edilen bir uygulama haline gelmiştir. Vakumlu kürtaj gerek iyileşme sürecinin kısa olması gerekse de çok daha minimal bir uygulama prosedürüne sahip olması gibi nedenlerden oldukça avantajlıdır. Vakumlu kürtajın avantajları genel olarak şu şekilde sıralanabilmektedir:

  • Uygulama sırasında rahim kazınmaz. Rahim içerisinde negatif basın oluşturularak rahim içeriği güvenli bir şekilde dışarı tahliye edilir. Yani uygulama sırasında rahme yapılan müdahale son derece sınırlıdır.
  • Vakumlu kürtaj uygulamasının komplikasyonları daha azdır.
  • Vakumlu kürtaj sonrası kanama ve ağrı gibi şikayetler daha azdır.
  • Kürtaj uygulamaları sonrasında rahimde gebeliğe dair doku parçaları kalabilir. Bu da ilerleyen tarihlerde enfeksiyonlara neden olabilir. Vakumlu kürtajda, rahimde parça kalma riski son derece düşüktür.
  • Vakumlu kürtaj sonrasında rahim için yapışıklık gibi komplikasyonların gelişme riski çok daha düşüktür.
  • Vakumlu kürtaj sonrasında iyileşme süreci çok daha konforludur, hastalar daha kısa bir sürede günlük yaşamlarına dönebilirler.

Vakumlu kürtajın avantajları bu şekilde sıralanabilir.

Vakumlu Kürtaj Nasıl Yapılır?

Vakumlu kürtaj oldukça konforlu ve hasta için basit bir uygulama sürecine sahiptir. Uygulamanın ilk aşamasında hasta, uygulamanın detayları hakkında bilgilendirilir. Daha sonra ise planlanan anestezi işlemi uygulanır. Vajina duvarları spekulum kullanılarak aralanır ve özel bir aspiratör cihazı ile rahimde negatif basınç oluşturulur. Böylece herhangi bir girişimsel işleme gerek kalmadan gebelik sonlandırılmış olur.

Vakumlu Kürtaj Ne Kadar Sürer?

Vakumlu kürtaj uygulamasının bir diğer önemli avantajı ise uygulamanın son derece hızlı tamamlanmasıdır. Vakumlu kürtaj çoğu zaman 15 dakika içerisinde tamamlanmış olur. Hasta kısa süreli bir dinlenmenin ardından klinikten ayrılabilir ve doktorunun önerilerine uymak kaydıyla günlük yaşamına devam edebilir.

İstanbul Vakumlu Kürtaj Fiyatları

İstanbul vakumlu kürtaj fiyatları uygulamanın detaylarına ve benzer etmenlere göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

Blog geri dön
Doktora Sorun!
Call Now Button